Profilaktyka zakażeń wirusem RS: w lutym początek rokowań ze szpitalami

27 stycznia do Centrali NFZ wpłynął wykaz 33 ośrodków, wyłonionych przez zespół ds. profilaktyki paliwizumabem, do podania wcześniakom tego preparatu w ramach programu zdrowotnego "Profilaktyka zakażeń wirusem RS u dzieci z przewlekłą chorobą płuc (dysplazją oskrzelowo-płucną)".

Jak informuje nas rzecznik prasowy NFZ, Andrzej Troszyński, pozostały do wyjaśnienia zagadnienia związane z listą wytypowanych placówek.

– Myślę, że od początku przyszłego tygodnia, oddziały wojewódzkie NFZ będą mogły zacząć rokowania z wybranymi szpitalami – mówi Andrzej Troszyński.

Nie będzie konkursu ofert
15 stycznia br. weszło w życie nowe rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie programów zdrowotnych, które było dla prezesa NFZ podstawą do wydania zarządzenia, opisującego realizację programu.

Na podstawie wcześniejszych ustaleń z prof. Ewą Helwich, konsultantem krajowym w dziedzinie neonatologii, a zarazem koordynatorem projektu podania wcześniakom paliwizumabu (synagisu) i autorką raportu, który był podstawą do wydania decyzji AOTM, rekomendującej finansowanie synagisu – powołany został tzw. zespół koordynacyjny.

– W skład zespołu, któremu przewodniczy prof. Helwich, wchodzą konsultanci wojewódzcy w zakresie neonatologii oraz inni zaproszeni specjaliści w tej dziedzinie – wyjaśnia wiceminister zdrowia Marek Twardowski.

Zadaniem zespołu było m.in. wyłonienie ośrodków, uprawnionych do podawania leku. – W tym przypadku nie będzie konkursu ofert, bo to zbyt długotrwała procedura. Będą za to tzw. rokowania. Od momentu powołania ośrodków akredytacyjnych, placówki będą miały do dwóch tygodni na rokowania z oddziałami wojewódzkimi NFZ – dodaje Marek Twardowski.

Tak zrobiono w Małopolsce
Prof. Ryszard Lauterbach, konsultant małopolski w dziedzinie neonatologii, tuż po zatwierdzeniu programu przez minister zdrowia, wytypował dwa ośrodki, które prowadziły profilaktykę paliwizumabem w poprzednim sezonie. Ponieważ zbliżał się kolejny termin podania preparatu, a data rozpoczęcia rokowań nie była znana, konsultant podjął decyzję o zakupie leku i podaniu pierwszej serii dla ponad 30 dzieci.

– Zgodnie z zaleceniami pani minister, że najpierw należy leczyć pacjentów, a potem dochodzić do tego, kto będzie to finansował, podjęliśmy takie działania. Oczywiście poinformowałem o tym NFZ – mówi prof. Lauterbach.

Jolanta Pulchna, rzecznik Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ potwierdza, że profesor wytypował dwie placówki, które spełniają wymogi określone przez zespół koordynacyjny: – Będziemy mogli zakontraktować świadczenia, gdy szpitale złożą odpowiednie dokumenty.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH