- Pod względem stanu uzębienia dzieci jesteśmy na świecie na przedostatnim miejscu, gorzej jest tylko w Wietnamie. Brakuje nam ogólnopolskiego programu ochrony zdrowia jamy ustnej - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Ryszard Majkowski, stomatolog, wiceprzewodniczący Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tymczasem zapalenia stawów, chorób pęcherza, czy serca można nabawić się nie tylko na skutek złego stylu życia, ale - jak twierdzą specjaliści - również wtedy, gdy nie dbamy o zęby.

Zepsute zęby, mogą powodować powikłania u ciężarnych kobiet czy - jak wskazują niektóre badania - wpływać na rozwój miażdżycy. Próchniczy ząb jest źródłem infekcji. Istnieje związek miedzy infekcjami górnych dróg oddechowych u dzieci a nieleczoną próchnicą.

Niestety, brak nadzoru epidemiologicznego i oceny sytuacji epidemiologicznej po przeniesieniu stomatologii do prywatnego sektora oraz - jak twierdzą dentyści - niewystarczające finansowanie procedur stomatologicznych przez NFZ doprowadziło do dużych problemów z dostępnością dzieci do takiego leczenia.

Brakuje nam specjalistów w poszczególnych dziedzinach stomatologii, szczególnie w ortodoncji i stomatologii dziecięcej. NFZ płaci dentystom 4,80 zł za leczenie próchnicy powierzchownej, a wiadomo, że praca z dziećmi jest dużo trudniejsza i wymaga więcej czasu niż z dorosłymi. W ramach refundacji z NFZ na aparat ortodontyczny dla dziecka trzeba czekać już 3 lata.

- Płatnik realizuje założone przez siebie procedury i pakiety zdrowotne, ale nie konfrontuje tego z efektami zdrowotnymi. A przecież nie można uzyskać trwałego powodzenia w leczeniu wielu chorób bez zadbania o zdrowe zęby. Nie ma sukcesu w medycynie bez zdrowych zębów - uważa Ryszard Majkowski.

Doktor Majkowski podaje przykłady finansowania procedur stomatologicznych dla dzieci przez NFZ:
• usunięcie zęba jednokorzeniowego - 16 zł,
• usunięcie zęba wielokorzeniowego – 24 zł,
• impregnacja zęba – 2,40 zł,
• lakierowanie 4 zębów – 4 zł,
• wizyta adaptacyjna dziecka do 6 r.ż – 8,80 zł.

Od próchnicy do infekcji

Już maluchy mogą mieć ogólnoustrojowe problemy zdrowotne z powodu nieleczonych zębów. Próchniczy ząb jest źródłem infekcji. Dzieci mogą chorować z powodu nieleczonej próchnicy chociażby na infekcje górnych dróg oddechowych, czy też na bardziej poważne schorzenia jak zapalenie wsierdzia, różnego rodzaju choroby nerek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH