Prof. Ziaja: na emeryturze nie zamierzam odpoczywać Prof. Krzysztof Ziaja; FOT. PTWP

- Sami, swoim stylem życia przysparzamy sobie problemów nierzadko prowadzących do zakrzepicy - mówi z prof. Krzysztof Ziaja*, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń SUM w latach 1991-2017, wieloletni ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyń, Angiologii i Flebologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.

Rynek Zdrowia: - Bardzo ważną rolę w walce z udarami odgrywają centra naczyniowe lub udarowe - ośrodki, w których w jednym miejscu pacjentami mogą zająć się m.in. neurolodzy, chirurdzy naczyniowi, angiolodzy, kardiolodzy. Czy w Polsce nie brakuje takich centrów?
Prof. Krzysztof Ziaja: - Mamy już w kraju kilkanaście takich ośrodków, ale nadal jest ich za mało w stosunku do potrzeb. Na 2 mln mieszkańców powinno funkcjonować co najmniej jedno takie centrum. Tak jest na przykład na Słowacji oraz w Czechach.

Szpital Kliniczny nr 7 SUM, Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach Ochojcu jest jednym z takich właśnie ośrodków. Mogę z satysfakcją powiedzieć, że nasza placówka jest m.in. kompletnym ośrodkiem udarowym, dysponującym wielospecjalistycznym zespołem. Jego liderem musi być oczywiście neurolog, ale bez chirurga naczyniowego, który w końcowym etapie usuwa zakrzep z mózgu lub tętnicy szyjnej wewnętrznej taki team nie będzie funkcjonował.

Aby tego typu multidyscyplinarny ośrodek dział efektywnie, musi posiadać między innymi udarowy odział neurologiczny, a także bardzo kompetentny zespół neurologów w izbie przyjęć. Konieczny jest też sprawny przepływ informacji między zespołem wiozącym pacjenta - pogotowiem ratunkowym - a szpitalem.

W naszym ośrodku diagnostyka - od momentu przyjęcia chorego do podjęcia decyzji o wdrożeniu odpowiedniej procedury medycznej - zamyka się w jednej godzinie. To jest bardzo dobry wynik.

Kolejną propozycją dla tej grupy chorych powinny tzw. karetki udarowe, odpowiednio wyposażone, m.in. w tomograf komputerowy połączony z oddziałem udarowym. Dzięki temu proces diagnostyczno-terapeutyczny rozpoczynałby się już podczas transportu pacjenta. Mam nadzieję, ze kiedyś taka karetka znajdzie się na wyposażeniu naszego szpitala.

- 13 października przypada Światowy Dzień Zakrzepicy. Początki tej choroby bywają niepozorne, np. ból łydek. Jakie mogą być skutki bagatelizowania takich objawów, a przede wszystkim w jaki sposób możemy zapobiegać zakrzepicy?
- Mówimy o tzw. triadzie Virchowa - zwolnienie przepływu krwi, wzrost jej krzepliwości oraz uszkodzenie ściany naczynia krwionośnego. Od 150 lat takie rozpoznanie wciąż jest aktualne. Jak ustrzec się zakrzepicy? Najkrótsza odpowiedź jest zarazem najprostszą definicja życia - to ruch i woda.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH