Prof. Wojciech Rowiński nie żyje

Wybitny chirurg i transplantolog, prof. Wojciech Rowiński, zmarł w piątek (14 marca 2014 r.) w Warszawie. Miał 78 lat. Był m.in. współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego i inicjatorem uchwalenia Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej.

Zmarł w Warszawie po rocznych zmaganiach z białaczką. Prof. Joanna Matuszkiewicz-Rowińska w poniedziałek rano poinformowała, że data pogrzebu nie jest jeszcze wyznaczona.

Prof. Wojciech Rowiński (ur. 11 grudnia 1935 r. w Warszawie), przed niemal pół wiekiem asystował przy pierwszym polskim przeszczepieniu nerki. Pionierską operację wykonali prof. Jan Nielubowicz oraz prof. Tadeusz Orłowski z I Kliniki Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie 26 stycznia 1966 roku.

Przez wiele lat profesor Rowiński pełnił funkcję krajowego konsultanta w dziedzinie transplantologii. W latach 1995-2006 był przewodniczącym Krajowej Rady Transplantacyjnej. Kierował Kliniką Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej w warszawskim Szpitalu Dzieciątka Jezus oraz Instytutem Transplantologii.

Profesor był członkiem wielu krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych. Autor ponad 300 publikacji naukowych i 50 rozdziałów w podręcznikach medycznych. Przez wiele lat prof. Wojciech Rowiński propagował ideę transplantacji.

W 2008 roku z jego inicjatywy Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie akceptacji transplantologii jako metody leczenia. W ostatnich latach zaangażowany był w program "Partnerstwo dla Transplantacji", którego był twórcą. "Głównym celem tego programu jest zwiększenie aktywności w zakresie pobierania narządów od zmarłych poprzez zaangażowanie lokalnych władz administracji państwowej i samorządowej - jak wojewodowie, marszałkowie, starostowie, miejscowych uczelni medycznych, okręgowych izb lekarskich oraz wykorzystanie szpitalnych koordynatorów transplantacyjnych" - wyjaśniał w ubiegłym roku w wywiadzie dla PAP.

Rowiński był nie tylko cenionym autorem licznych publikacji naukowych i podręczników, ale także wykładowcą akademickim, mentorem paru pokoleń polskich transplantologów oraz popularyzatorem idei transplantacji.

Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

W 2010 roku był inicjatorem uchwalenia Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, rządowego programu mającego na celu zapewnienie wsparcia finansowego dla transplantologii w Polsce.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH