Prof. Tadeusz Orłowski: e-papierosy też uzależniają

Prof. Tadeusz Orłowski , kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, ocenia, że w Polsce e-papierosy pali je około 1,5 mln osób. Ich rosnąca popularność zarówno w Polsce, jak i w innych krajach związana jest z brakiem regulacji prawnych.

Profesor przyznaje, że e-papierosy emitują znacznie mniej toksyn niż tradycyjne papierosy, mimo to narażają użytkowników na wdychanie wielu potencjalnie szkodliwych związków. Przykładowo, w e-papierosach do rozpuszczania nikotyny używa się dwóch związków - gliceryny i propylenu glikolowego. Udowodniono, że podgrzewanie ich do wysokich temperatur powoduje rozpad na m.in. formaldehyd i acetaldehyd - dwa rakotwórcze związki karbonylowe - zauważa Orłowski.

Wyjaśnia, że według najnowszych badań przeprowadzonych na myszach, e-papierosy zawierające nikotynę mogą zwiększać ilość cytokin w płucach, ekspresję proteazy oraz wybarwienie mucyny w drogach oddechowych. E-papierosy indukują rozedmę i nadaktywność dróg oddechowych.

Zdaniem profesora od e-papierosów może się uzależnić, tak jak od tradycyjnych. - W e-papierosach również znajdują się uzależniające substancje tj. nikotyna. Mimo iż najczęściej występuje w mniejszych dawkach, niż w tradycyjnych, e-papieros daje praktycznie nieograniczoną możliwość jej wdychania. Podczas gdy tradycyjny papieros wystarcza na ok. 15 wdechów, kartridż w e-papierosie umożliwia ich nawet 300.

Dochodzi jeszcze aspekt psychologiczny. Paleniu e-papierosów towarzyszy ten sam odruch, co w przypadku tytoniu. To właśnie ”zajmowanie rąk” oraz sięganie po e-papierosa w sytuacjach stresowych czy towarzyskich może uzależnić - wskazuje na kolejną przesłankę sprzyjającą uzależnieniu od e-papierosów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH