Prof. Szaflik: zarzuty Ministerstwa Zdrowia nie miały uzasadnienia w faktach

Kontrola w Banku Tkanek Oka nie stwierdziła naruszenia przepisów - uważa prof. Jerzy Szaflik, odwołany w sierpniu ze stanowisk szefa banku i konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki. Zarzuty Ministerstwa Zdrowia nie miały uzasadnienia - ocenił na podstawie wyników kontroli resortowej.

Szaflik opublikował na swojej stronie internetowej protokół z kontroli, jaką resort zdrowia przeprowadził w banku tkanek w Warszawie. Kontrolerzy nie stwierdzili w banku naruszeń obowiązujących przepisów prawa.

"Zarzuty Ministra Zdrowia będące podstawą mojego odwołania z pełnionych funkcji nie miały zatem uzasadnienia w faktach, starannie zbadanych przez ekipę kontrolną" - napisał Szaflik. Podkreślił, że kierowana przez niego jednostka wykonywała swoje zadania "zgodnie z przepisami, prawidłowo i bez jakichkolwiek niedociągnięć".

W połowie sierpnia minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odwołał Szaflika z funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki oraz szefa Banku Tkanek Oka (profesor odwołał się do sądu pracy). Resort wyjaśniał wówczas, że chodziło o "niejasności proceduralne w zakresie przeszczepu rogówki w Polsce".

Zawiadomienie w tej sprawie skierowano do CBA. Biuro kilka dni później zawiadomiło prokuraturę, a ta wszczęła dochodzenie w sprawie ewentualnych nieprawidłowości w prywatnej, należącej do profesora klinice Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser".

Kontrola w Banku Tkanek Oka, którym Szaflik kierował od momentu utworzenia placówki w 1995 r., objęła lata 2008-2012. Dwoje kontrolerów, w tym naczelnik wydziału kontroli resortu zdrowia, stwierdziło w protokole, że bank nie przekazywał tkanek oka do przeszczepów ani prywatnej klinice, ani do ośrodków zagranicznych.

W ciągu czterech lat Bank przekazywał rogówki do ośmiu ośrodków transplantacyjnych, z którymi miał umowy o współpracy. Z tego 86 proc. rogówek przekazano do Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie. Pomysłodawcą i inicjatorem budowy i dyrektorem szpitala jest Szaflik. Przy placówce działa też Bank Tkanek Oka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH