PW/Rynek Zdrowia | 19-10-2018 06:35

Prof. Sieroń: robimy zbyt mało, by ograniczyć liczbę amputacji

Podczas kolejnego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych koniecznie trzeba podjąć temat dramatycznie dużej liczby amputacji kończyn. Zbyt mało robimy, by to zmienić - uważa prof. Aleksander Sieroń, konsultant krajowy w dziedzinie angiologii.

Prof. Aleksander Sieroń: - Na chorą kończynę się nie umiera, ale na serce, na raka. Jeśli ktoś stracił kończynę nie jest zauważany.

Jak przypomina prof. Aleksander Sieroń, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Bytomiu, konsultant krajowy w dziedzinie angiologii, w Polsce jest 250 tysięcy ludzi zagrożonych amputacją. - Liczba amputacji kończyn w kraju to dramat, który postawił nas w niechlubnej pod tym względem czołówce w Europie - zwraca uwagę konsultant krajowy.

- Amputacje dotyczą osób na starych emeryturach, biednych, które nie mają siły przebicia. Na chorą kończynę się nie umiera, ale na serce, na raka. Jeśli ktoś stracił kończynę nie jest zauważany - wyjaśnia profesor społeczne powody dla których problem nie jest dostrzegany, pomimo jego dramatycznej skali.

- Wielu chorych szuka sposobu, by odwlec amputację albo jej uniknąć. Robi się bardzo mało w tym zakresie - ocenia prof. Aleksander Sieroń. Przypomina, że tym pacjentom pomogłaby nawet edukacja, choćby proste wytłumaczenie jak bardzo ważne u osób zagrożonych amputacją jest noszenie odpowiedniego obuwia, ale brakuje dotarcia do takich osób z profilaktyką.

Dodaje, że w ogólnym przekonaniu miażdżyca dotyczy przede wszystkim naczyń serca, co jest bardzo jednostronnym spojrzeniem, bo pacjenci cierpią też z powodu miażdżycy innych naczyń. Np. zwężenie tętnicy krezkowej można wyleczyć przy pomocy założenia stentu. U chorych z chorobami naczyń stenty są zakładane jeszcze zbyt rzadko.

Wypowiedź zarejestrowana 11 października br. podczas spotkania Rady Naukowej IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, Katowice, 7-8 marca 2019 r.).