Prof. Ryszarda Chazan: pacjenci z POChP czekają na refundację nowych leków Prof. Ryszarda Chazan; FOT. PTWP

W ostatnich latach zarejestrowano kilka nowych długodziałających leków rozszerzających oskrzela, do stosowania jeden raz dziennie w nowych urządzeniach podających. Mimo że rejestracja w UE jest jednocześnie rejestracją leków w Polsce, to ciągle jesteśmy opóźnieni z ich refundacją - mówi prof. Ryszarda Chazan z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Obecnie jedynym postępowaniem, które może powstrzymać postęp przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), jest zaprzestanie palenia. Dym tytoniowy ale również dym przy spalaniu biomasy, spalanie paliwa w pojazdach mechanicznych, które powodują przewlekle zapalenie w drogach oddechowych, są najczęstsza przyczyną postępującej nieodwracalnej obturacji oskrzeli - tłumaczy prof. Ryszarda Chazan w wywiadzie dla miesięcznika Rynek Zdrowia.

Wyjaśnia, że przewlekłe zapalenie indukuje destrukcję tkanki płuc powodując rozedmę, zaburza proces normalnej naprawy i mechanizmy obrony prowadząc do włóknienia małych dróg oddechowych i upośledzenia ich drożności.

- Te procesy prowadzą do ograniczenia przepływu powietrza i są przyczyną postępującej duszności. Objawy choroby nasilają się z wiekiem, a u części chorych dochodzi do przewlekłej niewydolności oddechowej - tłumaczy.

Niestety, dzisiaj nie potrafimy wyleczyć POChP, ponieważ pierwsze objawy tej choroby pojawiają się zwykle, gdy nastąpiła już utrata 40% powierzchni oddechowej płuc, ale nie paląc, będąc aktywnym fizycznie oraz zapobiegając infekcjom dróg oddechowych, między innymi drogą szczepień, możemy spowolnić przebieg choroby.

Wykazano, że przerwanie palenia w każdym okresie życia przynosi wymierną korzyść jaką jest wydłużenie życie chorych na POChP. Terapia antynikotynowa zwiększa odsetek abstynencji od nałogu i jest obecnie jedyną przyczynową terapią w leczeniu POChP. Wszyscy chorzy skarżący się na krótki oddech podczas chodu powinni mieć zaleconą rehabilitację, która zmniejsza nasilenie objawów, zwiększa aktywność fizyczną i emocjonalną w życiu codziennym.

- Natomiast podstawową grupą leków zmniejszającą objawy POChP są leki rozszerzające oskrzela. Właściwy ich dobór pozwala na zmniejszenie nasilenia objawów, poprawia tolerancję wysiłku, redukuje częstość zaostrzeń i poprawia jakość życia. Leki regularnie stosowane obniżają koszty leczenia poprzez spadek liczby hospitalizacji i skrócenie czasu pobytu w szpitalu - przypomina prof. Chazan.

- W Polsce ciągle jesteśmy opóźnieni z refundacją leków - zaznacza specjalistka. - Bardzo długo czekaliśmy na refundację pierwszego leku z grupy tzw. ultra LABA, czyli stosowanych jeden raz dziennie. Nieco lepiej sytuacja przedstawia się w grupie LAMA. Jeden z leków tej grupy jest od kilku lat refundowany w 30% w leczeniu podtrzymującym u chorych na POChP, niestety, w opłacie ryczałtowej jest dostępny tylko dla chorych z ciężką, nieodwracalną obturacją.

- Najgorzej przedstawia się sytuacja leków łączonych LABA/LAMA, które wykazują większą skuteczność niż leki stosowane w monoterapii. Niestety, żaden preparat z tej grupy nie jest refundowany - dodaje prof. Chazan.

Cały wywiad z prof. Ryszardą Chazan - już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl (serwis Choroby płuc) oraz w lutowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia (nr 2/2016).

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH