Dziennik, AK/Rynek Zdrowia | 15-01-2009 15:36

Prof. Rowiński: wzrasta liczba przeszczepów, ale to jeszcze nie przełom

O 20 proc. w stosunku do ubiegłego roku wzrosła liczba przeszczepów Polsce. Jak podaje koordynujący przeszczepy Poltransplant, w 2008 roku przeszczepiono w Polsce 1106 narządów.

Najlepiej wygląda sytuacja w przeszczepach wątrób (o 46 więcej) i nerek (więcej o 138).

- Wracamy powoli do sytuacji sprzed 2007 roku, kiedy co roku liczba przeszczepów rosła średnio o 10 proc. Wprawdzie musimy jeszcze nadrobić straty wynikłe z afery wokół sprawy doktora Mirosławem G., ale jesteśmy na dobrej drodze - mówi „Dziennikowi” Janusz Wałaszewski, szef Poltransplantu.

Prof. Wojciech Rowiński, wiceprezes Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej i krajowy konsultant w dziedzinie transplantologii uważa, że nie można tu mówić o przełomie.

- Widać wyraźną poprawę. Nigdy jednak nie wiadomo czy np. nie pojawią się w prasie jakieś nieodpowiedzialne publikacje - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Wojciech Rowiński.

Kiedy w lutym 2007 roku spektakularnie aresztowano kardiochirurga Mirosława G., oskarżając go nie tylko o korupcję, ale także o zabójstwo, gwałtowanie załamała się liczba przeszczepów. W 2006 roku było ich 1218, w 2007 liczba ta spadła do 922. W 2008 roku nastąpiło jednak odbicie i przeszczepiono 1106 narządów. Transplantolodzy dodają, że o jedną piątą wzrosła też liczba organów od zmarłych dawców.

Specjaliści mają nadzieję, że złą sytuację w transplantacjach mogą w niedalekiej przyszłości poprawić koordynatorzy ds. pobierania narządów. Działające od dwóch lat na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym Studium na Koordynatorów Pobierania i Przeszczepiania Narządów ukończyło prawie 90 osób, w tym 32 lekarzy i 50 pielęgniarek.