Prof. Rogula: operacje bariatryczne są najbardziej skuteczną metodą leczenia otyłości Operacja bariatryczna przeprowadzona w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Fot. WSZ w Kielcach

Operacje bariatryczne, których celem jest chirurgiczne leczenie otyłości i chorób metabolicznych były tematem warsztatów dla lekarzy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Gościem szkolenia był profesor Tomasz Rogula z Case Western Reserve University w USA.

W trakcie warsztatów wykonano cztery operacje bariatryczne, które obserwowali chirurdzy z regionu świętokrzyskiego. Były to resekcje rękawowe żołądka oraz tak zwane przęsłowanie żołądka, którego efektem jest to, że pokarm omija część układu pokarmowego.

Profesor Tomasz Rogula przekonuje, że operacje bariatryczne są obecnie najbardziej skuteczną metodą leczenia otyłości, a także związanych z nią schorzeń takich, jak np. cukrzyca typu drugiego. Jak podkreśla, dzięki chirurgicznej interwencji chorzy pozbywają się nadwagi, a jednocześnie w ich organizmach następuje normalizacja parametrów metabolicznych (poziomu cukru, cholesterolu i ciśnienia krwi).

Tomasz Rogula jest związany nie tylko z chirurgią w Szpitalu Zespolonym w Kielcach, ale też z Wydziałem Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, gdzie pełni funkcję profesora wizytującego. Lekarz na stałe pracujący w USA, pochodzi z województwa świętokrzyskiego - informuje Anna Mazur-Kałuża, rzecznik WSZ w Kielcach.

W Stanach Zjednoczonych, ze względu na dużą liczbę osób otyłych, rocznie wykonuje się około 100 tysięcy operacji bariatrycznych. Natomiast w Polsce przeprowadza się rocznie do 2 tysięcy takich zabiegów, choć kwalifikuje się do nich około 300 tysięcy pacjentów, czyli 2 procent chorych z tak zwaną otyłością olbrzymią - wyjaśnia profesor Stanisław Głuszek, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

W klinice kierowanej przez profesora Stanisława Głuszka, każdego miesiąca operacjom bariatrycznym poddawanych jest kilku pacjentów. Efekty są spektakularne - chorzy chudną od 30 do 70 kilogramów. Po operacji, pacjent musi wykazać się ogromną determinacją, zachować dyscyplinę, stosować się do zasad dietetycznych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH