Czwartek, 17 kwietnia 2014 

Super Express/Rynek Zdrowia | 17-09-2008 09:25

Prof. Religa: mam chorobę popromienną Onkologia

Profesor Zbigniew Religa znowu przeżywa ciężkie chwile. Choroba nowotworowa, z którą walczy od półtora roku, dała znać o sobie.

Były minister zdrowia przeszedł serię naświetlań. Niestety, jego organizm bardzo źle zniósł terapię.

- Mam chorobę popromienną – powiedział "Super Expressowi" profesor Religa. - Dlatego do końca września jestem na zwolnieniu lekarskim. Nie chciałem pokazywać się w Sejmie w takim stanie. Jak miałem iść do pracy, skoro padałem z nóg - wyznaje.

O swojej chorobie nie chce rozmawiać. Na szczęście stan byłego ministra już się poprawił. Na tyle, że w ostatni weekend pojechał na zawody wędkarskie w Gołdapi. Przygotowywał się do tego od lipca. Choć wzięło w nich udział kilkudziesięciu zapaleńców, profesor wywalczył trzecie miejsce.

- Teraz czuję się o wiele lepiej. Ale było już naprawdę źle. Cały czas nie daję się chorobie, dlatego pojechałem na te zawody - opowiada. - Było cholernie zimno, ryby nie chciały brać, ale mimo to udało mi się złowić kilka wymiarowych okoni i kilkanaście mniejszych. Jestem bardzo zadowolony z wyniku, bo tam wędkowali prawdziwi zawodowcy - zaznacza poseł PiS.

Zbigniew Religa od maja ub. roku walczy z rakiem. Po pierwszej operacji wycięto mu większość zajętego przez nowotwór lewego płuca. Po kilku miesiącach nastąpił nawrót choroby, rak zaatakował prawe nadnercze. Właśnie wtedy profesor otarł się o śmierć. Po końskiej dawce chemioterapii stracił prawie wszystkie białe krwinki. Mimo to, po kilku tygodniach wrócił do pracy. Choroba dała mu spokój do ostatnich wakacji, kiedy to profesor znów musiał poddać się serii naświetlań.

- Teraz jest już lepiej, mam nadzieję, że w październiku wrócę do pracy. Do zobaczenia w Sejmie - dodaje na koniec Zbigniew Religa.

 • Ona Panu pomorze
  Doc.Grażyna Kuczek Tel.602800956
  Polecam ogladnąć film "Cód terapi Gersona" jest w internecie.Zyczę wszystkiego dobrego.Będę się o Pana modlił.

  ~Marcin, 2009-01-26

 • profesor Zbigniew Religa
  panie profesorze-ja wierze ze,ze zwalczy Pan chorobe.Zycze Panu tego z calego serca.Ja wiem co to jest choroba po napromienianiu bo sama to przeszlam.
  Po ciezkich miesiacach zacznie sie poprawiac.

  ~Jadwiga Zalewska, 2008-12-19

 • Czy to nawrót?
  ,,Po kilku miesiacach nastąpił nawrót choroby".
  Uważam, że to nie był nawrót choroby, tylko choroba nie została wyleczona.Może wreszcie należałoby podejmować inne leczenie!?Bardziej skutecznie niż chemio i radioterapia. Bo jest takie. Niestety, ,,tęgie głowy" nie chcą o tym słyszeć.

  ~ja, 2008-10-20

DODAJ KOMENTARZ

Zdarzenia niepożądane: dlaczego w medycynie korzystamy z doświadczeń lotnictwa

Polski rejestr kardiochirurgiczny, prowadzony centralnie w Warszawie, obejmuje wszystkie operacje przeprowadzone od 2006 roku. Pacjenci są analizowani zarówno we wczesnym okresie leczenia, jak i pod kątem odległych wyników terapii - przypomina prof. Marek Jasiński, zastępca ordynatora Oddziału Kardiochirurgii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 7 SUM, Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca.

 • Dobrze zarządzajmy sporem

  Przez wiele lat proces zarządzania ryzykiem był utożsamiany z wykupieniem przez placówkę medyczną obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - mówi mec(...)

 • Korzystajmy z postępu technologicznego w onkologii

  Nowe technologie lekowe sprzyjają nie tylko bezpieczeństwu chorej osoby, ale też podnoszą jakość leczenia oraz życia pacjenta - zaznacza dr Ida Cedrych, kierownik Kliniki(...)

POLECAMY W SERWISACH

Newsletter

Najnowsze informacje z Rynku
Zdrowia wprost na Twój e-mail.
Wiadomości, opinie, komentarze,
analizy!

* Zamówienie newslettera oznacza akceptację Polityki prywatności portalu.
 
Odwiedź i polub nasz profil na Facebooku. Znajdziesz tam przegląd najciekawszych informacji dnia. Subskrybuj kanały RSS - bądź na bieżąco z informacjami z serwisu. Moduł z najnowszymi informacjami Rynku Zdrowia w Twoim serwisie.