W USA za sprawą narodzin ośmioraczków poczętych metodą in vitro, których matka miała już sześcioro dzieci

Zdaniem prof. Stanisława Radowickiego, konsultanta krajowego ds. położnictwa i ginekologii, kierownika Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, w ogóle sam fakt narodzin ośmioraczków jest „momentem zmuszającym do zadumy“.

- Dzieci urodziły się zdrowe, ale trzeba pamiętać, że organizm kobiety przygotowany jest do opieki nad pojedynczym płodem. Owszem zdarzają się ciąże mnogie, ale taka ciąża to ogromny wysiłek dla kobiety - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Radowicki.

Lekarze zastanawiają się też nad przyszłością maluchów z takiej mnogiej ciąży.

- Doświadczenia medycyny co do ośmioraczków są prawie zerowe. Nie wiadomo jaka była chociażby jakość biologiczna płodów. Dopiero za kilkanaście lat będzie można odpowiedzieć na pytanie jaka jest jakość życia tych dzieci, jak jest ich wydolność psychiczna czy fizyczna - tłumaczy nam profesor.

Z kolei  prof. Waldemar Kuczyński, przewodniczący sekcji płodności i niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego na łamach Rzeczpospolitej narodziny amerykanskich ośmioraczków ocenia jako „tragiczną historię“.

- Z mojego punktu widzenia absolutnie nie do zaakceptowania. Leczenie niepłodności powinno być skuteczne, ale musi towarzyszyć mu też rozsądek. W tym przypadku go zabrakło. Przeniesienie w jednym czasie do macicy tak wielu zarodków jest niezwykle groźne zarówno dla matki, jak i dzieci. Zwiększa ryzyko wczesnego porodu, co stało się i w tym przypadku. Noworodki z ciąż mnogich zwykle mniej ważą, co skutkuje rozmaitymi zaburzeniami, np. pracy płuc czy serca. U matki częściej dochodzi do powikłań poporodowych. Ale ogromną cenę płaci także społeczeństwo. Według Amerykanów koszt opieki nad dzieckiem urodzonym z ciąży pojedynczej wynosi 9 tys. dolarów. W przypadku każdego z bliźniaków to 51 tys., a z ciąży trojaczej – 149 tys. Opieka nad ośmioraczkami będzie kosztowała 3 mln - mówi „Rzeczpospolitej" prof. Kuczyński.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH