Prof. Poręba: prezenty zachęcą kobiety do badań profilaktycznych

Praktyczny prezent dla każdej kobiety, która zgłosi się na badania profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy - taką formę zachęty do udziału w bezpłatnych badaniach proponuje prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), prof. Ryszard Poręba.

- Co roku na badania powinno zgłaszać się co najmniej milion kobiet. Niestety, mimo wielu apeli i zachęt, zgłasza się zaledwie jedna czwarta z nich. Badania i wczesne wykrycie choroby mogą uratować życie, dlatego trzeba wykorzystać wszystkie możliwe sposoby, by zachęcić kobiety do badań - powiedział PAP profesor Ryszard Poręba, który przewodniczy również Radzie Programowej Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

W najbliższym czasie profesor zamierza wystosować apel do firm różnych branż, które chciałyby przekazać na rzecz tej akcji swoje produkty - ma z nich powstać pakiet prezentów dla kobiet zgłaszających się na badanie. Mogłyby znaleźć się tam np. ręczniki, kosmetyki, kobiece akcesoria czy bony upominkowe.

- Jestem przekonany, że taka zachęta znacząco zwiększy frekwencję na badaniach - ocenił profesor. Jego zdaniem, z oferty skorzystają przede wszystkim kobiety z niezamożnych rodzin, które obecnie przychodzą na badania profilaktyczne najrzadziej, a - jak wykazują statystyki - należą do najbardziej narażonych na raka szyjki macicy.

- Można z dużym prawdopodobieństwem założyć - choć przepisy nie dają dziś możliwości gromadzenia i weryfikacji takich danych - że kobiety zamożniejsze i wykształcone korzystają z badań w prywatnych gabinetach. Niestety, te niżej sytuowane w większości przypadków nie zgłaszają się na badania - wskazał prof. Poręba.

Szef Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego ma świadomość, że jego pomysł może być odebrany jako swoiste przekupstwo, które na dodatek nie gwarantuje 100-procentowej skuteczności. - Każda metoda jest dobra, gdy stawką jest ludzkie życie - argumentuje profesor. Podkreśla, że prezenty nie tylko mają zachęcić kobiety do badania, ale także niejako złagodzić im stres i dyskomfort, które mogą towarzyszyć badaniu.

Jeżeli uda się pozyskać sponsorów, pakiety prezentowe dla kobiet powinny pojawić się w gabinetach lekarskich już w przyszłym roku. Docelowo lekarze chcieliby powrócić do pomysłu obowiązkowych badań cytologicznych w kierunku raka szyjki macicy, w ramach badań okresowych kobiet w zakładach pracy.

- Nie ma możliwości, aby badania stały się przymusowe. Jednak przy okazji badań okresowych można to zrobić, bez naruszania zarówno sfery intymności pacjentek, jak i tajemnicy badań. Wymagana byłaby jedynie pieczątka, że kobieta zgłosiła się na badanie ginekologiczne - uważa profesor, według którego ułatwiłoby to monitorowanie programu walki z rakiem szyjki macicy.

Wskaźnik umieralności na raka szyjki macicy należy w Polsce do najwyższych w Europie i wynosi 5,4 na 100 tys. kobiet.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH