Prof. Paul Michtel o profilaktyce AMD: rzuć palenie, jedz ryby, uważaj na słodycze Prof. Paul Mitchel, okulista z Uniwersytetu Medycznego w Sydney

Prof. Paul Mitchel, okulista z Uniwersytetu Medycznego w Sydney, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl mówi m.in. o zasadach refundowania w Australii leczenia AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem). Tłumaczy również, dlaczego tak ważne jest wczesne zdiagnozowanie tej choroby.

Prof. Mitchel, autorytet w dziedzinie leczenia AMD, jest gościem 43. Zjazdu Okulistów Polskich, który odbywa się w Warszawie (10-13 czerwca).

AMD jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty osób dorosłych na świecie. – Kładziemy w Australii mocny nacisk na szybkie rozpoznanie AMD, stąd do lekarzy trafiają pacjenci we wczesnych stadiach choroby, które mogą być leczone z bardzo dobrym skutkiem. Bardzo istotna jest też edukacja i eliminowanie czynników ryzyka zwyrodnienia plamki – mówi prof.  Paul Mitchel.

Dieta i wynik badań
Wiadomo, że głównym czynnikiem ryzyka w AMD jest palenie papierosów. Tytoń trzykrotnie zwiększa ryzyko choroby u palaczy – u tych, którzy palą, przyspiesza wystąpienie choroby o 10 lat.

Innym czynnikiem ryzyka są niedobory antyoksydantów, w tym cynku, kwasów tłuszczowych omega 3 oraz... mięsa ryb. Szkodzi zaś nadmiar produktów o zwiększonym indeksie glikemii. Wiedząc to, można modyfikować ryzyko wystąpienia AMD za pomocą interwencji dietetycznej.

Choroba może być też uwarunkowana genetycznie. Istnieją dwa geny, które zidentyfikowano jako zwiększające ryzyko: CFH (czynnik dopełniacza H) oraz LOC. Badanie ankietowe przeprowadzone na populacji zamieszkującej region Blue Mountains w Australii (tzw. Blue Mountains study) pokazuje, że część populacji z genem CFH miała 3-4-krotnie większe ryzyko wystąpienia AMD. Pokazuje również, iż wśród osób z tym genem, spożywanie ryb przynajmniej raz w tygodniu, redukowało ryzyko wystąpienia choroby o połowę w ciągu 10 lat.

Refundacja po australijsku

Profesor wyjaśniał też m.in. zasady rozliczania terapii lucentisem w leczeniu AMD: – W Australii lucentis jest refundowany do 12 iniekcji rocznie. Jest to możliwe dzięki umowie, jaką zawarł australijski płatnik z producentem leku – stwierdził prof. Paul Mitchel.

Wskazaniem do podania leku w Australii jest wysiękowe zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (neowaskularne AMD). Jeśli nie ma neowaskularyzacji (nowotworzenie naczyń krwionośnych prowadzące do ślepoty) w centralnej części plamki, takie leczenie nie jest refundowane.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH