Prof. Nowiński: diagnostyka udaru mózgu może być polską specjalnością

Polscy naukowcy, którym przewodzi prof. Wiesław L. Nowiński z Singapuru, prowadzą pionierskie prace nad trójwymiarowym obrazowaniem mózgu, które mogą zrewolucjonizować diagnostykę i leczenie udaru. Zdaniem uczonego może to być nawet polska specjalność.

- Zaproponowałem już wiele pionierskich rozwiązań dotyczących atlasów mózgu i ich zastosowań w neurochirurgii, neuroradiologii i mapowania mózgu - powiedział prof. Nowiński. Opracowane przez niego atlasy mózgu są wykorzystywane w 1200 ośrodkach na świecie i przez czołowe firmy.

Najnowsza wersja atlasu dostępna na iPadzie jest wprowadzana do amerykańskich uniwersytetów medycznych. Trójwymiarowe atlasy mózgu Nowińskiego można wykorzystać do diagnostyki, jak też do badań naukowych i edukacji.

Są lepszej jakości niż te, które uzyskuje się przy użyciu rezonansu magnetycznego i tomografu komputerowego. Widać w nich nawet drobne struktury mózgu, a nawet najmniejsze naczynia mózgu, nawet te o średnicy zaledwie 80 mikrometrów - niewidoczne w klasycznych tego rodzaju urządzeniach diagnostycznych.

Prof. Wiesław Nowiński powiedział, że zaczynał prace nad atlasem mózgu przydatnym w leczeniu choroby Parkinsona. Potem zaczął się zajmować obrazowaniem coraz drobniejszych części mózgu, coraz głębiej położonych i z coraz większą dokładnością. Teraz koncentruje się na obrazowaniu udaru niedokrwiennego i krwotocznego.

- Systemy obrazowania, na którymi pracuję, mogą pomóc określić, jakie obszary mózgu są nieodwracalnie uszkodzone, a jakie są nieaktywne, ale anatomicznie są jeszcze żywe. Jest to bardzo ważne w trakcie leczenia udaru - powiedział uczony.

Dodał, że wkrótce będzie można przewidzieć, w jakich obszarach powstają uszkodzenia, zanim jeszcze udaje się je wykryć obecnie dostępnymi metodami.

- Mapowanie mózgu pozwoli bowiem bardziej precyzyjnie przewidzieć, jakie funkcje mogą być bardziej zagrożone w zależności od zakresu i typu operacji - podkreślił prof. Nowiński. Ma to znacznie np. w przypadku leczenia udaru, gdy bardziej agresywna interwencja zwiększa szanse wydłużenia życia, ale kosztem jakości życia chorego.

Prof. Wiesław Nowiński przedstawił pierwszy prototyp systemu do mapowania mózgu u chorych po udarze w 2005 r. Dwa lata później powstały trzy kolejne, a teraz prowadzone są prace nad dwoma innymi rozwiązaniami. Wspólne prace w tym zakresie prowadzone są z polskimi specjalistami: prof. Andrzejem Urbanikiem z Katedry Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Radosławem Kazimierskim z Kliniki Neurologii Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prof. Jerzym Waleckim z PAN w Warszawie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH