Co sezon epidemiczny stawiane jest mi pytanie czy i dlaczego warto się szczepić przeciwko grypie? Odpowiem

Z powodu powikłań pogrypowych w świecie rocznie umiera od 500 tys. do 1 mln ludzi. Do najczęstszych takich powikłań należy zaliczyć, ze strony układu oddechowego: zapalenie płuc i oskrzeli, wtórne bakteryjne zapalenia płuc i zapalenia oskrzelików (szczególnie u niemowląt i dzieci), zakażenia meningokokowe lub zaostrzenie astmy. Ze strony innych układów: odrzut przeszczepu, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia serca i osierdzia, zespół wstrząsu toksycznego, zapalenie mięśni i mioglobinuria, mogąca prowadzić do niewydolności nerek, pogrypowe kłębuszkowe zapalenie nerek, powikłania neurologiczne, powikłania ośrodkowego układu nerwowego.

Powikłania po przebytej infekcji dotyczyć mogą osób z każdej grupy wiekowej i z każdego regionu geograficznego, ale nie należy ich mylić z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi.

Należy również mieć świadomość, że zakażenie spowodowane grypą oprócz skutków zdrowotnych pociąga za sobą wymierne, policzalne skutki ekonomiczne dla całego kraju. Pomimo, że wielokrotnie Krajowy Ośrodek ds. Grypy NIZP-PZH postulował, aby w kraju przeprowadzić ocenę finansową skutków zakażenia grypą, nie przyniosło to rezultatu. Zgodnie z danymi z USA skutki ekonomiczne grypy, w zależności od sezonu epidemicznego, wahają się od 76 mld do 167 mld USD.

Jednak pocieszającym jest fakt, że udało się wprowadzić w większości województw cosezonowe darmowe szczepienie przeciwko grypie w populacji ludzi po 65 r.ż. Co prawda ich organizacja pozostawia wiele do życzenia, ale należy sądzić, ze ulegnie poprawie. I tak np. w kraju w sezonie epidemicznym 2006/07 zaszczepiło się przeciwko grypie 8,3 proc. populacji, w tym tylko 13,44 proc. ludzi powyżej 65 r.ż.

WHO oraz Unia Europejska apelują o wzrost liczby szczepień przeciwko grypie w świecie. Pomimo wielu apeli, w Polsce w ostatnim sezonie epidemicznym zaszczepiło się zaledwie 5,6% populacji. Dlatego należy odpowiedzieć na nurtujące nas pytanie, czy dostępne co sezon szczepionki przeciwko grypie chronią przed ptasią grypą lub pandemią grypy.

Nie, szczepienie sezonowe chroni jednak nie tylko przed występującą co sezon grypą i powikłaniami, ale jest niezmiernie istotne ze względu na fakt, że zmniejsza ryzyko wystąpienia u człowieka podwójnego zakażenia wirusem grypy ludzkiej i ptasiej, co mogłoby doprowadzić do powstania nowego mutanta wirusa zdolnego do wywołania pandemii grypy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH