Prof. Krzysztof Warzocha: oddział leczenia bólu w CO zmienił tylko miejsce w strukturach Instytutu

Oddział leczenia bólu w Centrum Onkologii - Instytucie im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie działa w nowych strukturach. Jak zapewnia dyrektor CO, prof. Krzysztof Warzocha, zmiany te nie spowodowały zmniejszenia dostępu chorych do świadczeń. Przeciwnie - mogą oni liczyć na wszechstronną opiekę onkologiczną, internistyczną i przeciwbólową na każdym etapie choroby nowotworowej.

Z wcześniejszych doniesień medialnych wynikało, że zlikwidowany został Oddział Badania Bólu i Terapii Paliatywnej oraz Szpitalny Zespół Wsparcia, co miało wiązać się z niską wyceną świadczeń z zakresu medycyny paliatywnej.

Informacje te zdementował dyrektor Centrum, prof. Warzocha. W odpowiedzi na pytanie portalu rynekzdrowia.pl przyznał, że CO wprowadziło pewne zmiany zgodnie z realizowanym planem naprawczym, jednak w żaden sposób nie wpływają one na ograniczenie dostępności pacjentów do terapii przecibólowych.

W przesłanym do redakcji piśmie czytamy: "Świadczenia realizowane w ramach Oddziału Medycyny Paliatywnej i Badania Bólu (dotychczas przy Zakładzie Anestezjologii) zostały przeniesione do Oddziału Medycyny Paliatywnej utworzonego w ramach Kliniki Onkologii i Chorób Wewnętrznych CO-I. W powyższym Oddziale kontynuowane jest udzielanie świadczeń zdrowotnych w ramach medycyny paliatywnej dla wszystkich pacjentów wymagających tego rodzaju terapii. Dla chorych nie wymagających hospitalizacji usługi medyczne są świadczone w Poradni Leczenia Bólu.”

Dyrektor Warzocha zapewnił również, że zespół pracujący w ramach obecnego Oddziału Medycyny Paliatywnej Kliniki Onkologii i Chorób Wewnętrznych jest wiodącym zespołem wdrażającym unikatowe w skali kraju metody zabiegowe leczenia bólu zwane interwencyjnymi, a dzięki wprowadzonym zmianom udało się zwiększyć liczbę udzielanych świadczeń zdrowotnych zarówno w Oddziale jak i Poradni Leczenia Bólu.

Profesor podkreślił także, że w ramach utworzonej Kliniki Onkologii i Chorób Wewnętrznych CO-I rozpoczął działalność Oddział Kardiooonkologii oraz Oddział Diagnostyki Onkologicznej. "W Klinice prowadzone jest leczenie chorych u których doszło do rozwoju ciężkich powikłań po leczeniu onkologicznym. Powyższe działania pozwalają na wdrożenie kompleksowego postępowania internistycznego i onkologicznego u chorych na nowotwory, a nie wyłącznie postępowania paliatywnego i przeciwbólowego. Ponadto, wszyscy chorzy leczeni w CO-I mają zapewnioną opiekę zespołu kilkunastu psychoonkologów i psychiatrów" - informuje dyrektor Instytutu.

Krzysztof Warzocha zaznaczył, że Zakład Anestezjologii (obecnie Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii), zgodnie z obowiązującym Statutem i Regulaminem Organizacyjnym CO-I oraz ogólnymi zasadami funkcjonowania oddziałów o takim profilu. obejmuje opieką pacjentów hospitalizowanych w Instytucie znajdujących się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia lub wymagających monitorowania i podtrzymywania podstawowych funkcji życiowych.

Ponadto oddział ten prowadzi opiekę anestezjologiczną nad pacjentami leczonymi chirurgicznie w CO-I, sprawuje stały dyżur reanimacyjny oraz współpracuje z innymi jednostkami i komórkami organizacyjnymi Instytutu w w/w zakresie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH