Debata redakcyjna Rynku Zdrowia pt.


Zabierając głos w dyskusji podczas spotkania i odnosząc się do zagadnień profilaktyki cukrzycy prof. Józef Drzewoski z Klinki Chorób Wewnętrznych z Odziałem Diabetologii i Framakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi powiedział m.in.:

– Jeden dolar - jak policzyli Amerykanie - włożony w prewencję, daje dwa dolary zysku. 
Podobnie jak prof. Jan Tatoń uważam, że znakomitym partnerem w prewencji są samorządy, co  potwierdzają  również moje doświadczenia ze Zgierza, gdzie we współpracy z władzami miasta udało się zorganizować badania 1500 osób pod kątem cukrzycy. 10% badanych musieliśmy skierować do poradni diabetologicznych.
Poza tym - są przecież założenia badania skriningowego w cukrzycy i poszukiwaniu zaburzeń gospodarki węglowodanowej opracowane przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. I tu - wydaje mi się - mamy problem z nie wypełnianiem zaleceń PTD przez lekarzy, a to przynosi straty. Wydatki na leczenie cukrzycy i jej powikłań pochłaniają już nie 8% budżetu na zdrowie - jak do niedawna informowano, lecz 12-13%, a pesymistyczne prognozy mówią, że mogą sięgnąć kiedyś nawet 40% całego budżetu, jeśli nie zostaną uruchomione działania prewencyjne. Tylko jaki kraj to wytrzyma?
Burmistrz Nowego Jorku, żeby zachęcić lekarzy do prowadzenia badań diabetologicznych wyznaczył nagrodę – 100 dolarów za każdy wykryty przypadek cukrzycy. W efekcie kontrola nad cukrzycą w Nowym Jorku gwałtownie poprawiła się. To jeszcze jeden dowód na to, że samorządy powinny zarządzać prewencją, ale to nie jedyny warunek powodzenia, bo bez wyedukowanego lekarza zaangażowanego w swoja pracę niewiele się zrobi.

Wyczerpujący zapis debaty opublikujemy w najbliższym, listopadowym wydaniu Rynku Zdrowia.

W debacie udział wzięli:

Agata Horanin-Bawor – Dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ
 
Prof. Józef  Drzewoski – Klinika Chorób Wewnętrznych z Oddziałem Diabetologii i Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Prof. Władysław Grzeszczak – Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH