Prof. Jędrzejczak: mamy wielu dawców szpiku, ale potrzebujemy kolejnych

Polska jest trzecim państwem w Europie i siódmym na świecie, jeśli chodzi o dawców szpiku; wciąż jednak potrzebni są nowi - powiedział PAP hematolog, prof. Wiesław Jędrzejczak. W poniedziałek (13 października) przypada Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku.

W centralnym rejestrze Poltransplant figuruje ponad 700 tys. potencjalnych dawców. - W ubiegłym roku po raz pierwszy liczba przeszczepień pochodzących od niespokrewnionych dawców z Polski była większa od liczby przeszczepień od dawców zagranicznych. Wcześniej byliśmy głównie importerem szpiku dla naszych chorych, ponieważ nie mieliśmy wystarczającej puli dawców - podkreślił prof. Jędrzejczak z Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pod względem dawców żaden kraj na świecie nie jest samowystarczalny. Wynika to z ogromnej różnorodności cech, w oparciu o które dobiera się parę dawca-biorca (tzw. bliźniaków genetycznych). Jednak - zdaniem hematologa - sytuacja, w której większość zabiegów można wykonać w oparciu o miejscowych dawców, jest niezwykle korzystna - w przypadku niepowodzenia zabiegu lokalny dawca jest bardziej dostępny, niż zagraniczny.

O kolejnych dawców trzeba wciąż jednak zabiegać. - Różnorodność cech, w oparciu o które dobiera się dawcę i biorcę, daje ok. 5 mld kombinacji. Na świecie jest ok. 25 mln dawców, czyli znacząco mniej. Są wśród nas ludzie, którzy mają cechy częste w populacji, i dla tych mamy wręcz nadmiar dawców. Są jednak i osoby o cechach rzadkich. Dla niektórych z nich nigdy dawców nie znajdziemy - dodał profesor.

Statystyczna szansa znalezienia dawcy dla chorego wynosi obecnie ok. 80 proc. - Ale im więcej tych dawców będzie, tym większa szansa, że ta grupa, która obecnie nie ma dawców, zmniejszy się - zauważył Jędrzejczak.

- Podczas wszystkich akcji rejestracji namawiamy, aby decyzja ws. dawstwa szpiku była podjęta po przemyśleniu, a nie pod wpływem emocji czy spontanicznych impulsów. Chodzi o to, żeby ludzie wiedzieli, że może ona w przyszłości zaważyć na życiu innego człowieka - mówiła PAP Dorota Wójtowicz-Wielgopolan z Fundacji DKMS - największej bazy dawców szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych krwi.

Obchodzony w poniedziałek Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku ma zwrócić uwagę Polaków na znaczenie i rolę dawców szpiku oraz komórek macierzystych, faktycznych i potencjalnych. Tego dnia w 80 polskich miastach Fundacja DKMS Polska zorganizuje akcję rejestracji nowych, potencjalnych dawców, zachęcając Polaków, żeby dołączyli do bazy. Akcję w swojej okolicy można znaleźć na stronie www.dkms.pl/dni-dawcy lub zamówić pakiet rejestracyjny na www.dkms.pl/zostan-dawca

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH