Problemem w opiece medycznej nad osobami starszymi jest zbyt mała liczba łóżek dla przewlekle chorych. Brakuje oddziałów opiekuńczo-leczniczych. W Katedrze i Klinice Neurologii Wieku Podeszłego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, aby dostępność do takich świadczeń zwiększyć, zastosowano model kliniki jednodniowej. Zamiast przyjmowania 500 pacjentów w ciągu roku, ich liczba wzrosła do dwóch tysięcy, przy niemal takim samym zatrudnieniu i wyposażeniu. - Czy to jest sukces? - zastanawia się prof. Grzegorz Opala, kierownik Kliniki. - Bardzo gorzki. Dzisiaj słyszę w NFZ, że mimo oczywistych oszczędności, a przede wszystkim wielokrotnie większej liczby pacjentów, którym możemy pomóc, nie ma szansy na finansowanie takiego rozwiązania.

System ciągle nie rozróżnia hospitalizacji planowej, od hospitalizacji ostrej. Jest ustawowy zapis, że chory musi być hospitalizowany, a tego, który jest przyjmowany planowo, trzeba zapisać do kolejki.  Czyli może czekać…

Po pierwsze, właśnie bardzo często nie może czekać, a po drugie, dla całej grupy chorych nie jest to dobre rozwiązanie. Tam, gdzie można, trzeba przecież unikać powikłań związanych z pobytem w szpitalu. Są one szczególnie nasilone u osób starszych. U nich bardzo negatywnie objawia się separacja od własnego środowiska. Następują zaburzenia równowagi. Jeśli zmieni się choremu w starszym wieku kilka parametrów w otoczeniu, to nagle znajduje się on w stanie określanym dekompensacją.

Pojawiają się niepokój, wręcz lęk, próba opuszczenia pomieszczeń i wyjścia ze szpitala. Wtedy jest pacyfikowany. To ma z kolei poważne konsekwencje. Takie sytuacje dla wielu pacjentów kończą się zgonem.

Obecny system zakłada, że pacjent „planowy” może z powodzeniem wszystkie potrzebne badania zrobić w warunkach ambulatoryjnych. Tak się jednak często nie dzieje. Potrzebne są badania rezonansem magnetycznym? Owszem, ale za dwa miesiące... To uniemożliwia ciągłość nadzoru nad chorym. Czasem też nie daje mu szansy, aby mógł w trybie planowym, czekając miesiącami w kolejkach, ambulatoryjnie zrobić wszystkie badania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH