Prof. Grodzicki: trzeba zmiany świadomości nt. problemów zdrowotnych seniorów

Krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii prof. Tomasz Grodzicki podkreśla, że oprócz sprzętu dla oddziałów geriatrycznych, potrzeba zmiany świadomości nt. problemów zdrowotnych ludzi starszych.

- W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz pierwszy zagra także dla seniorów. Ile osób starszych w Polsce wymaga opieki lekarskiej i na jakie schorzenia najczęściej zapadają?

Prof. Tomasz Grodzicki: Mamy w Polsce ponad pięć milionów osób, które mają powyżej 65 lat. To około 12-13 proc. populacji. Prawie 1,5 mln z nich przekroczyło już 80 rok życia. Według statystyk NFZ na sto osób z grupy "65+", co roku przypada ponad 50 hospitalizacji.

Z danych epidemiologicznych wynika, że seniorzy trafiają do szpitali najczęściej z powodu: zapalenia płuc, niewydolności serca, choroby niedokrwiennej serca, nowotworów i udarów. Co piąta osoba powyżej 65. roku życia wykazuje objawy depresji, jeszcze częstsza jest osteoporoza. Zaburzenia pamięci i demencja po 90. roku życia dotykają co drugą osobę, występują też u kilkunastu procent seniorów "młodszych". Około jedna trzecia seniorów wymaga wsparcia w życiu codziennym.

- Prognozy demograficzne nie są optymistyczne...

Prof. Grodzicki: W ciągu najbliższych 20 lat dojdzie do podwojenia liczby osób starszych w Polsce. System opieki zdrowotnej powinien dostrzec, że co drugi hospitalizowany chory jest osobą starszą. Oddziały: internistyczne, kardiologiczne, chirurgiczne i inne powinny być dostosowane do ich potrzeb, czyli dysponować przeszkolonym personelem, mieć specjalne łóżka, specjalne oznakowane miejsca, gdzie mogą przebywać rodziny i opiekunowie. Na przykład Amerykanie tworzą fragmenty SOR dedykowane pacjentom starszym.

W każdym polskim szpitalu powinien być specjalista - geriatra, a większych szpitalach oddziały geriatryczne. Aby zaspokoić potrzeby zdrowotne populacji i dorównać standardom europejskim potrzebujemy w mojej ocenie minimum jednego tysiąca geriatrów, a każdy lekarz powinien przejść podstawowe przeszkolenie z geriatrii, tak jak dzisiaj przechodzi np. z onkologii.

- Ilu mamy obecnie geriatrów i łóżek geriatrycznych w Polsce?

Prof. Grodzicki: Geriatrów jest około trzystu, ale niestety nie wszyscy pracują zgodnie ze zdobytym wykształceniem. Łóżek geriatrycznych, według danych z listopada ubiegłego roku, było w Polsce ok. 750, po pierwszym stycznia liczba ta mogła wzrosnąć do 850, bo zarejestrowano kilka nowych oddziałów geriatrycznych - jest ich około 40.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH