Prof. Gałecki: jest realna szansa, że poprawi się sytuacja w polskiej psychiatrii

Psychiatria jest podstawową dziedziną medycyny z długą historią. Nowoczesne szpitale powstawały na terenie Polski w pierwszej połowie XX-wieku i do dziś w większości mieszczą się w tych samych budynkach - przypomina w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii. - Modernizacja infrastruktury nie nadąża za zmianami w podejściu do problemów zdrowia psychicznego.

Rynek Zdrowia: - Ciasnota, wielomiesięczne kolejki oczekujących na przyjęcie i braki w dokumentacji medycznej chorych - taki obraz polskiej psychiatrii wyłonił się z raportu Najwyższej Izby Kontroli z lipca 2012 roku. Niestety, także i w tym roku sytuacja nie rysuje się lepiej. Ostatnio prasa pisała o fatalnej sytuacji psychiatrii na Mazowszu i w Wielkopolsce. Czy to znaczy, że od kontroli NIK sprzed dwóch lat niewiele się zmieniło?

Prof. Piotr Gałecki: - Nie przesadzałbym z tak ponurą wizją szpitali psychiatrycznych. Faktem jest, że wiodące jednostki są zlokalizowane głównie w historycznych budynkach, ale w większości szpitali NIK nie stwierdził uchybień i zagrożenia dla bezpieczeństwa pacjentów i personelu.

Jednocześnie, wyraźnie we wnioskach raportu Izba odnotowuje poprawę, w porównaniu do wyników poprzednich kontroli. Psychiatria jest podstawową dziedziną medycyny z długą historią.

Nowoczesne szpitale powstawały na terenie Polski w pierwszej połowie XX-wieku i do dziś w większości mieszczą się w tych budynkach. Często są to już obiekty wpisane na listę zabytków. W ostatnich 30 latach nastąpił ogromny postęp w psychofarmakologii, neuroobrazowaniu, dlatego nie bez przypadku mówimy o wieku neuroscience - od 1900 do 2013 roku aż 27 Nagród Nobla dotyczyło badań z tego obszaru. Modernizacja infrastruktury nie nadąża za zmianami w podejściu do problemów zdrowia psychicznego i zmieniającej się koncepcji zdrowia psychicznego.

Wszyscy obiektywnie potwierdzają, że nakłady finansowe na psychiatrię są zbyt niskie i dzieje się tak od wielu lat. NFZ refunduje tylko leczenie i to rzadko kiedy na granicy opłacalności, często poniżej kosztów. Tu należy upatrywać podstawowej przyczyny tego, że niektóre szpitale, ale podkreślę, że tylko niektóre - mają kłopoty z infrastrukturą.

Pragnę zaznaczyć, że na niskie nakłady finansowe zwróciła uwagę NIK w swoim raporcie. Mam jednak dobrą wiadomość z Ministerstwa Zdrowia, że w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 planowane są środki finansowe na modernizację infrastruktury szpitali psychiatrycznych.

- Czy te problemy dotyczą całej Polski, czy są w kraju obszary "lepsze" i "gorsze"?
- Problemy dotyczą głównie wybranych regionów i ta sytuacja nie odbiega od tego co dzieje się w innych dziedzinach medycyny. Najmniejsza liczba psychiatrów na 100 tys. mieszkańców jest w województwie podkarpackim (4,8 na 100 tys.) i opolskim (5,1 na 100 tys.), a najlepsza sytuacja w mazowieckim (11,1) i podlaskim (12,5); średnia dla całego kraju to 7,5 psychiatrów na 100 tys. ludności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH