Prof. Bień: geriatria zwiększa szanse na samodzielność seniorów Prof. Barbara Bień, Fot. PTWP

- Objęcie pacjenta opieką geriatryczną zmniejsza ryzyko śmierci o 22 proc., a o ponad 40 proc. zwiększa szansę na jego dalsze zamieszkiwanie we własnym domu, a więc na samodzielność - powiedziała podczas I Forum Rynku Seniora (Warszawa, 18 czerwca 2015 r.) prof. Barbara Bień, kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu w Białymstoku.

Prof. Bień mówiła o aktualnej sytuacji geriatrii w Polsce, wskazała też, jakie wyzwania stoją przed systemem ochrony zdrowia w związku ze starzeniem się społeczeństwa.

- Za kilka lat w Polsce będzie więcej seniorów niż wynosi średnia unijna. Obecnie prowadzone badania pokazują jednak, że problem występowania np. otępień będzie niższy, wynika to m.in. z większej świadomości pacjentów - zaznaczyła.

Profesor przedstawiła także aktualne dane dotyczące przyczyn zgonów. Nadal na pierwszym miejscu są choroby związane z układem krążenia. Na trzecią pozycję wysunęły się udary i upadki. W pierwszej dziesiątce przyczyn widnieje także choroba Alzheimera.

Przedstawiając dane statystyczne dotyczące pacjentów w kierowanej przez nią Klinice, prof. Bień zwróciła uwagę na osoby, u których diagnozuje się zespoły jatrogenne, czyli schorzenia związane z wcześniejszym niewłaściwym leczeniem. - Co piąty pacjent trafia do nas właśnie z tego powodu - poinformowała.

Według przedstawionych przez nią danych, zebranych w Klinice, średnia wieku pacjentów to 82 lata. - U każdego z nich diagnozujemy - średnio licząc - 5,4 problemów medycznych - powiedziała prof. Bień.

Profesor zwróciła także uwagę na strukturę wydatków dotyczących osób starszych. Podkreśliła, że w krajach, których system opieki nad osobami starszymi jest wysoko oceniany, więcej środków przeznacza się na wydatki socjalne, niż medyczne.

Polsce jest odwrotnie. Tymczasem to właśnie większe wydatki w tej dziedzinie pozwalają na zmniejszenie ryzyka niezaspokojenia potrzeb w zakresie wydatków medycznych.

Jeśli chodzi o finansowanie geriatrii, profesor pokreśliła, że w tej dziedzinie dokonał się ostatnio postęp, ale zbyt mały w stosunku do potrzeb. Tylko 1 proc. ogółu wydatków na leczenie osób starszych jest przeznaczana na geriatrię.

I Forum Rynku Seniora zostało zorganizowane przez wydawcę i redakcje portali rynekseniora.pl, rynekzdrowia.pl oraz miesięcznika Rynek Zdrowia. Około 300 osób uczestniczy w czterech sesjach tematycznych poświęconym wyzwaniom związanym ze starzejącym się społeczeństwem. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH