Prof. Alicja Chybicka: lekarze coraz częściej wygrywają z nowotworami u dzieci

Ponad 80 proc. nowotworów złośliwych u dzieci stało się uleczalne dzięki postępowi w diagnostyce i leczeniu.

W Polsce rocznie nowotwory diagnozowane są u około 1200 dzieci - noworodków, niemowląt, małych dzieci i nastolatków. W sobotę (31 lipca), w ramach Letnich Spotkań z Nauką nad jeziorem Wdzydze w Czarlinie-Skoczkowie, o postępach w leczeniu białaczek i innych nowotworów u dzieci przeprowadzi wykład prof. Alicja Chybicka z Akademii Medycznej we Wrocławiu.

– Uzyskana w ostatnich latach poprawa pozwala nie tylko wyleczyć więcej dzieci ale także ułatwia dziecku przetrwanie trudnego okresu choroby. Na całe szczęście rutyną stała się nowoczesna diagnostyka, w zakresie której wprowadzono nowe metody badań obrazowych – przekonuje prof. Chybicka.

Jak wylicza, wśród upowszechnionych badań jest rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, tomografia pozytronowa (PET), badania scyntygraficzne dokładnie oceniające lokalizację i stopień rozprzestrzenienia nowotworu, badania cytogenetyczne, immunologiczne i biomolekularne pozwalające na wczesne rozpoznanie i monitorowanie leczenia nowotworów.

Nowoczesne leczenie chirurgiczne nie okalecza, stosuje się endoprotezy rosnące i chirurgię plastyczną. Chemioterapia łączona jest z leczeniem wspomagającym i osłonowym. Radioterapię planuje się komputerowo i prowadzi na nowoczesnych i bezpiecznych urządzeniach. Prof. Chybicka wymienia też megaterapię z przeszczepieniem komórek heamtopoetycznych (SCT), a także leczenie celowane polegające na zastosowaniu leków niszczących komórki nowotworu (np. przeciwciała monoklonalne, inhibitory szlaku kinazy tyrozynowej).

– Dla dziecka ważne jest aby leczenie odbywało się w kolorowych, nowoczesnych i przede wszystkim w odpowiednio do tego przygotowanych centrach onkologicznych, dysponujących wielospecjalistyczną kadrą, aparaturą diagnostyczną i leczniczą, zasobem leków podstawowych (cytostatyki) i wspomagających (preparaty krwiopochodne, immunoglobuliny, czynniki krwiotwórcze). Właściwe warunki lokalowe, ograniczają bowiem możliwość zakażenia i zapewniają dziecku stałą obecność matki – podkreśla prof. Chybicka.

Znaczący postęp w leczeniu nowotworów u dzieci wyraża się wzrostem odsetka uzyskiwanych remisji całkowitych i wydłużeniem czasu przeżycia chorych oraz zwiększeniem liczby trwałych wyleczeń. Zdaniem prof. Chybickiej, ów postęp można by zwiększyć, gdyby pacjenci wcześniej trafiali do onkologów.

Letnie Spotkania z Nauką organizowane są w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki i hołdują zasadzie, że nawet o trudnych sprawach można mówić prostym językiem. Pozwalają poszerzyć wiedzę i nawiązać bezpośredni kontakt z wybitnymi przedstawicielami nauki polskiej. Spotkania zaplanowano od 3 lipca do 21 sierpnia w każdą sobotę o godzinie 20.00 w Ośrodku Pracy Twórczej w Czarlinie-Skoczkowie. Wstęp wolny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH