Prof. Adam Reich: łuszczyca nie musi być chorobą piętnującą społecznie Prof. Adam Reich; FOT. Anna Moraniec, Super Nowości

- Łuszczyca jest chorobą piętnującą społecznie. Tak jednak nie musi być. Skuteczna kontrola objawów łuszczycy to nie tylko utrzymanie pacjenta na rynku pracy, ale także lepsze możliwości rozwoju takiej osoby - mówi prof. Adam Reich, kierownik Kliniki Dermatologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie.

- Czy leczenie łuszczycy w Polsce odbiega od standardów leczenia za granicą? Jakie są najważniejsze różnice i jakie są tego konsekwencje?
Prof. Adam Reich: - W ostatnich latach nastąpił ogromny postęp w leczeniu łuszczycy. Do lecznictwa dermatologicznego trafiło wiele nowych substancji, które skutecznie pozwalają kontrolować objawy chorobowe, a jednocześnie są lekami bezpiecznymi dla pacjenta.

Niestety, w Polsce w bardzo ograniczonym stopniu refunduje się innowacyjne leki. Praktycznie w przypadku łuszczycy nowe terapie, czyli takie, które do lecznictwa na świecie weszły w ciągu ostatnich 5 lat (np. leki blokujące interleukinę 17 czy apremilast), nie są w ogóle objęte refundacją w Polsce. Z uwagi na wysoki koszt leczenia tymi lekami, bez refundacji są one niedostępne dla chorujących na łuszczycę w naszym kraju.

Co więcej, terapie biologiczne, które dostępne są już od ponad 20 lat, i które stanowią ważny element terapii ciężkich postaci łuszczycy czy łuszczycowego zapalenia stawów, w Polsce dostępne są dla bardzo niewielkiej, wąskiej grupy pacjentów. Zatem wielu potrzebujących nie otrzymuje niezbędnego leczenia. Trzeba przyznać, że Polska, jeśli chodzi o dostępność do leków przeciwłuszczycowych, pozostaje w tyle Europy.

- Jaki jest obraz dostępu do skutecznej farmakoterapii w naszym kraju?
- Jak wspomniałem, wiele skutecznych leków przeciwłuszczycowych w Polsce nie jest objętych jakąkolwiek formą refundacji. Leki biologiczne można stosować jedynie w ramach programów lekowych. Jednak dopuszczenie do obsługi programów lekowych jedynie niewielkiej liczby podmiotów leczniczych powoduje, że terapie te praktycznie są niedostępne dla większości potrzebujących pacjentów.

Z drugiej strony surowe kryteria kwalifikacji sprawiają, że znaczna część chorych nie może otrzymać tego leczenia, pomimo wyczerpania w ich przypadku innych opcji terapeutycznych i braku możliwości podjęcia jakiejkolwiek skutecznej terapii przeciwłuszczycowej.

- Jakie rozwiązania pan proponuje, aby podnieść w Polsce standard leczenia do poziomu europejskiego i jakie mogą wynikać z tego korzyści?
- Można przyjąć, że obecnie dostępne na świecie terapie przeciwłuszczycowe pozwalają na skuteczną kontrolę procesu łuszczycowego u zdecydowanej większości pacjentów, należy jedynie dać lekarzom możliwość szerszego dostępu do takiego leczenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH