Problem z karmieniem piersią - pomoże protokół oceny ssania

Polska jest jednym z niewielu krajów, gdzie prawie wszystkie matki po porodzie próbują same karmić swoje dziecko. Jednak liczba kobiet, którym udaje się w tym wytrwać przez kolejne tygodnie, jest już zdecydowanie mniejsza. Problemy z karmieniem są coraz częstsze, dlatego potrzeba narzędzi wspierających ten proces.

Karmienie piersią ma olbrzymi wpływ na kondycję i zdrowie dziecka, także w latach późniejszych. Dzieci karmione piersią rzadziej chorują, a łatwiej uczą się czytać, pisać, liczyć.

Krótka hospitalizacja
Mleko kobiece zawiera przeciwciała, których nie mają sztuczne mieszanki pokarmowe dla niemowląt. Dlatego karmienie wcześniaków mlekiem matki zapobiega późnym zakażeniom i pozwala na skrócenie ich pobytu w szpitalu. Karmienie piersią zapewnia odpowiedni przyrost masy ciała i optymalny stan odżywienia dziecka.

Większość matek zaraz po porodzie podejmuje trud karmienia piersią. Jednak spory odsetek ma z tym problem. U części trudności pojawiają się zaraz po porodzie, u innych w kolejnych tygodniach.

Niemożność nakarmienia nowo narodzonego dziecka i ustalenia przyczyny tego stanu to koszmar każdego rodzica. Koszmar, którego w wielu przypadkach można uniknąć, o ile postawi się wcześnie diagnozę i wdroży leczenie.

Obowiązujące przepisy wskazują, że każda matka opuszczając szpital powinna być nauczona, jak prawidłowo karmić dziecko.

W przypadku stwierdzenia nieskutecznego karmienia piersią, personel szpitala jest zobowiązany zdiagnozować problem i wdrożyć postępowanie zgodne z aktualną wiedzą na temat laktacji, w celu umożliwienia skutecznego nakarmienia noworodka mlekiem matki z piersi, a jeżeli nie jest to możliwe - odciągniętym mlekiem matki. Taka jest teoria.

Jednak, jak mówiła nam wcześniej prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii, kobiety wracają do domu po dwóch-trzech dobach od narodzin dziecka. Przy tak krótkiej hospitalizacji trudno jest nauczyć pacjentkę prawidłowego karmienia piersią lub pomóc, gdy pojawią problemy z laktacją.

Sprawdzone rozwiązanie
Krótka hospitalizacja to nie jedyny problem. Eksperci zwracają uwagę, że w kraju brakuje też wykwalifikowanych doradców laktacyjnych, a personel medyczny otaczający opieką matki i dzieci w szpitalu, często nie jest odpowiednio przygotowany do takiego wsparcia.

Jak przyznaje dr Magdalena Nehring-Gugulska z Centrum Nauki o Laktacji , międzynarodowy konsultant laktacyjny (IBCLC), wiedza personelu medycznego zajmującego się matkami i dziećmi wskazuje, na istotne braki w zakresie wiedzy o laktacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH