Probiotyk Lactobacillus rhamnosus GG zmniejsza ryzyko biegunki związanej z pobytem w szpitalu u dzieci

Biegunka jatrogenna u dzieci związana z hospitalizacją pojawia się w ciągu 48 godzin od przyjęcia na oddział i najczęściej wywołana jest zakażeniem rotawirusowym. Często przedłuża pobyt w szpitalu, zwiększając tym samym koszty leczenia i obciążając systemy opieki zdrowotnej.

Dlatego celem naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego była ocena skuteczności podawania probiotycznej bakterii Lactobacillus rhamnosus GG w odniesieniu do profilaktyki rozwoju biegunek jatrogennych u hospitalizowanych dzieci.

Tę meta-analizę wykonano na podstawie oceny wyników randomizowanych badań opublikowanych w bazach MEDLINE, EMBASE i Cochrane Library, obejmujących około 1000 dzieci w wieku od 1 miesiąca do 18. roku życia. Ponad połowie z nich podawano probiotyk Lactobacillus rhamnosus GG wraz ze sfermentowanym mlekiem, a także w postaci kapsułek lub saszetek.

Grupę kontrolną stanowiły dzieci, które przyjmowały placebo lub którym nic nie podawano. Autorzy ocenili ryzyko wystąpienia jatrogennej biegunki oraz rotawirusowego zapalenia błony śluzowej żołądka i jelit.

Wyniki badań wykazały, że podawanie probiotyku Lactobacillus rhamnosus GG podczas pobytu dzieci w szpitalu zmniejszało ryzyko rozwoju biegunki (RR 0.37), jak również objawowego rotawirusowego zapalenia błony śluzowej żołądka i jelit (RR 0.49) w porównaniu z grupą kontrolną.

Nie odnotowano natomiast pozytywnego wpływu przyjmowania probiotyku Lactobacillus rhamnosus GG na wystąpienie bezobjawowego zakażenia rotawirusem, jak również na liczbę dni pobytu w szpitalu i czas trwania biegunki. Co ważne, Lactobacillus rhamnosus GG był dobrze tolerowany - nie zaobserwowano bowiem żadnych działań niepożądanych w trakcie wszystkich badań.

W związku z powyższym według autorów badania redukcja kosztów związana z przyjmowaniem probiotyku Lactobacillus rhamnosus GG może wynikać nie tyle z krótszego czasu hospitalizacji dzieci, ale z braku konieczności stosowania np. leków przeciwbiegunkowych oraz wykonywania dodatkowych badań laboratoryjnych.

Zdaniem autorów profilaktyczne podawanie probiotyku Lactobacillus rhamnosus GG hospitalizowanym dzieciom może przyczynić się do mniejszej zapadalności na jatrogenne biegunki i zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit, szczególnie te wywołane zakażeniami rotawirusem.

Autorzy zaznaczają, że w analizie nie uwzględnili dzieci z zaburzeniami układu odpornościowego, ciężko chorych, noworodków urodzonych przedwcześnie oraz dzieci leżących na oddziałach intensywnej terapii, które de facto są najbardziej narażone na rozwój jatrogennych biegunek.

Oprac.: dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21899584
Aliment Pharmacol Ther. 2011 Nov;34(9):1079-87.
Meta-analysis: the effects of Lactobacillus rhamnosus GG supplementation for the prevention of healthcare-associated diarrhoea in children.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH