Prezes PTP: opieka psychiatryczna wymaga zdecydowanego dofinansowania Reforma, o której mówi się od lat zakłada odejście od obecnego modelu w kierunku psychiatrii środowiskowej. FOT. Shuttersrock

Należałoby zreformować cały system opieki psychiatrycznej, ale to się niestety nie może udać bez zapewnienia odpowiedniego finansowania - mówi prof. Agata Szulc, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Aktualnie system opiera się na dużych szpitalach psychiatrycznych, które zapewniają ciągłą, podstawową opiekę i nie musi się to łączyć z koniecznością hospitalizacji.

Podobnie szpitale spełniają rolę w leczeniu stanów przewlekłych, w przypadkach w których pacjenci nie mają możliwości uzyskania pomocy w poradni czy w oddziale dziennym.

Jak wyjaśnia prezes PTP, reforma, o której mówi się od lat zakłada odejście od tego modelu w kierunku psychiatrii środowiskowej, to znaczy stworzenia sieci centrów zdrowia psychicznego, oferujących zarówno pomoc ambulatoryjną, jak i oddziały dzienne, zespół leczenia środowiskowego, pomoc kryzysową i w razie potrzeby dostęp do łóżek stacjonarnych.

Centra takie obejmowałyby swoją opieką obszar zamieszkały przez ok. 50-150 tys. mieszkańców. Szpitale psychiatryczne w tej sytuacji mogłyby zmniejszyć liczbę łóżek, zmienić ich profil (np. zająć się leczeniem bardziej wyspecjalizowanym) specjalizować się w psychiatrii sądowej lub też ukierunkować się na opiekę o charakterze przewlekłym.

Powoli pewne zmiany zachodzą, ale niestety opieka psychiatryczna w tej chwili już wymaga zdecydowanego dofinansowania, a wprowadzenie zmian bez dodatkowych pieniędzy niestety nie może się udać - ocenia prof. Agata Szulc. 

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH