
Samorządy woj. łódzkiego i urzędy pracy w większości prawidłowo realizowały finansowane przez PFRON zadania mające na celu aktywizację zawodową niepełnosprawnych - poinformował w czwartek (22 lutego) prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Jak wskazał, problemem jest zbyt niskie finansowanie.
Szef Najwyższej Izby Kontroli (NIK) podczas briefingu prasowego w Łodzi przedstawił wyniki kontroli przeprowadzonej na terenie woj. łódzkiego ws. realizowania przez powiaty zadań związanych z aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych finansowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Dotyczyła ona lat 2013 - 2016 (I półrocze).
Kwiatkowski przypomniał, że bezrobocie wśród niepełnosprawnych w Polsce jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej. W skali kraju z blisko 4 mln wszystkich niepełnosprawnych pracuje jedynie ok. 440 tysięcy. W urzędach pracy w Łódzkiem zarejestrowanych jako poszukujący pracy takich osób było zaś 36,8 tys. (więcej tylko w woj. mazowieckim - ponad 37 tys.).
- Ciągle nie udaje się wprowadzać na rynek pracy osób z różnymi niepełnosprawnościami i stąd była potrzeba tej kontroli. Podjęliśmy ją, bo chcieliśmy sprawdzić, jak funkcjonują publiczne służby zatrudnienia w zakresie zapobiegania, zmniejszenia i łagodzenia zjawiska bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych. Jakie są bariery po stronie pracodawców, jak wyglądają bariery architektoniczne - tłumaczył.
Zaznaczył, że w sposób szczególny sprawdzane było, czy pieniądze wydatkowane na ten cel z funduszy PFRON były wydawane prawidłowo i czy nie ma ich zbyt mało w stosunku do potrzeb.
NIK ocenił, że skontrolowane samorządy powiatowe i urzędy pracy w większości przypadków z tego zadania wywiązywały się prawidłowo. Nieprawidłowości wykazano jedynie w dwóch starostwach - w Opocznie i Radomsku - które wbrew zapisom ustawowym zadania ze środków PFRON w ramach rehabilitacji zawodowej realizowały samodzielnie, a powinny robić to urzędy pracy.
Kwiatkowski wskazał, że powiatowe urzędy pracy właściwie identyfikowały i diagnozowały potrzeby zawodowe zarejestrowanych w nich osób niepełnosprawnych oraz właściwie dobierały formy aktywizacji, współpracowały z potencjalnymi pracodawcami, organizowały spotkania i giełdy pracy.
Szef NIK podkreślił, że największym problemem w aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych są niewystarczające fundusze przeznaczane na ten cel ze środków PFRON trafiających do powiatów wg określonego algorytmu.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- WT20:45 MZ zaprasza na szkolenia z naborów na profilaktykę
- WT20:02 Eksperci: chorzy na SMA jak najszybciej powinni zyskać dostęp do leku
- WT19:31 Sejm: zabiegi terapeutyczne dla protestujących w pokoju dziennikarskim
- WT19:00 Biomed-Lublin chce osiągnąć 100 mln zł przychodów do 2024 r.
- WT18:04 Tomaszów Maz.: ponad 4 mln zł na opiekę i rehabilitację dla seniorów
- WT17:43 Rodzice niepełnosprawnych: to "porozumienie" podpisał chyba rząd z rządem, bo nie z nami
- WT17:23 UNICEF: każdego roku około 13 mln dzieci nie otrzymuje rutynowych szczepień
- WT17:03 Wojewoda świętokrzyski: coraz więcej lekarzy przekonuje się do e-zwolnień
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 3 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 4 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 5 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 6 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- 7 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 8 Badania: zażywanie leków przeciwbólowych podczas ciąży obniża płodność potomstwa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych