Prezes NIK: niewystarczające środki na aktywizację zawodową niepełnosprawnych Bezrobocie wśród niepełnosprawnych w Polsce jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej. Fot. archiwum

Samorządy woj. łódzkiego i urzędy pracy w większości prawidłowo realizowały finansowane przez PFRON zadania mające na celu aktywizację zawodową niepełnosprawnych - poinformował w czwartek (22 lutego)  prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Jak wskazał, problemem jest zbyt niskie finansowanie.

Szef Najwyższej Izby Kontroli (NIK) podczas briefingu prasowego w Łodzi przedstawił wyniki kontroli przeprowadzonej na terenie woj. łódzkiego ws. realizowania przez powiaty zadań związanych z aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych finansowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Dotyczyła ona lat 2013 - 2016 (I półrocze).

Kwiatkowski przypomniał, że bezrobocie wśród niepełnosprawnych w Polsce jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej. W skali kraju z blisko 4 mln wszystkich niepełnosprawnych pracuje jedynie ok. 440 tysięcy. W urzędach pracy w Łódzkiem zarejestrowanych jako poszukujący pracy takich osób było zaś 36,8 tys. (więcej tylko w woj. mazowieckim - ponad 37 tys.).

- Ciągle nie udaje się wprowadzać na rynek pracy osób z różnymi niepełnosprawnościami i stąd była potrzeba tej kontroli. Podjęliśmy ją, bo chcieliśmy sprawdzić, jak funkcjonują publiczne służby zatrudnienia w zakresie zapobiegania, zmniejszenia i łagodzenia zjawiska bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych. Jakie są bariery po stronie pracodawców, jak wyglądają bariery architektoniczne - tłumaczył.

Zaznaczył, że w sposób szczególny sprawdzane było, czy pieniądze wydatkowane na ten cel z funduszy PFRON były wydawane prawidłowo i czy nie ma ich zbyt mało w stosunku do potrzeb.

NIK ocenił, że skontrolowane samorządy powiatowe i urzędy pracy w większości przypadków z tego zadania wywiązywały się prawidłowo. Nieprawidłowości wykazano jedynie w dwóch starostwach - w Opocznie i Radomsku - które wbrew zapisom ustawowym zadania ze środków PFRON w ramach rehabilitacji zawodowej realizowały samodzielnie, a powinny robić to urzędy pracy.

Kwiatkowski wskazał, że powiatowe urzędy pracy właściwie identyfikowały i diagnozowały potrzeby zawodowe zarejestrowanych w nich osób niepełnosprawnych oraz właściwie dobierały formy aktywizacji, współpracowały z potencjalnymi pracodawcami, organizowały spotkania i giełdy pracy.

Szef NIK podkreślił, że największym problemem w aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych są niewystarczające fundusze przeznaczane na ten cel ze środków PFRON trafiających do powiatów wg określonego algorytmu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH