Prezes NFZ proponuje wprowadzenie kompleksowych badań profilaktycznych w POZ

NFZ chce wprowadzić kompleksowe badania diagnostyczne dla osób między 45. a 65. rokiem życia, a także dla dzieci i młodzieży. Będą one realizowane w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i wykonywane bezpłatnie dla pacjentów ubezpieczonych oraz zdeklarowanych do lekarzy POZ.

Jak wyjaśnia prezes NFZ pieniądze na ten cel uda się pozyskać, uniemożliwiając korzystanie ze świadczeń w ramach POZ osobom nieuprawnionym, np. korzystającym ze świadczeń medycznych za granicą. Według wyliczeń NFZ stanowią oni aż 7 proc. populacji.

Możliwe zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej Agnieszka Pachciarz, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, zaprezentowała podczas XIII Kongresu Lekarzy Rodzinnych w Poznaniu. Propozycje mają służyć poprawie zdrowia pacjentów w poszczególnych grupach wiekowych poprzez bardziej efektywne niż dotychczas zagospodarowanie środków przeznaczanych na leczenie.

Zdaniem szefowej NFZ rozszerzenie zakresu badań diagnostycznych pacjentów w średnim wieku (45-65 lat) jest niezbędne, m.in. ze względu na wyższe ryzyko zachorowań na nowotwory w tej grupie wiekowej.

Populacja 45+ i nie tylko

- To jest populacja, która często do lekarza nie chodzi. Jak już trafiają do lekarza, to diagnostyka jest bardzo niepokojąca, zwłaszcza onkologiczna. Chcielibyśmy, żeby lekarze rodzinni jeszcze bardziej niż do tej pory zadbali o ludzi po 45. roku życia i wykonali pewien wysiłek dotyczący szerszej wizyty diagnostycznej. To byłaby dla nich propozycja dodatkowo płatna - tłumaczy Agnieszka Pachciarz, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.

Tzw. bilans dojrzałego człowieka miałby być produktem  bezpłatnym dla osób ubezpieczonych i przypisanych do lekarza rodzinnego. Przegląd stanu zdrowia u osób powyżej 45. roku życia miałby być przeprowadzany cyklicznie co 5 lat. W jego zakres miałoby wchodzić m.in. spoczynkowe badanie EKG, badanie glukozy, cholesterolu, morfologii oraz badanie moczu. Dodatkowy panel badań przechodziliby palacze.

Dodatkowo Narodowy Fundusz Zdrowia proponuje wzmocnić aktywność pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej w zapobieganiu otyłości u osób między 20 a 40 rokiem życia. NFZ chce również, by kompleksowe badania diagnostyczne  przeprowadzane były także u dzieci i młodzieży.

- Lekarzom wykonującym badania patronażowe i bilansowe dla populacji dziecięcej i nastoletniej, chcielibyśmy zaproponować dodatkową opłatę za konkretny wykonany bilans. Liczymy, że w ten sposób jeszcze lepiej zadbamy o tę bardzo ważną dla nas populację. Jest to inna forma niż propozycja ustawowa nacisku na opiekę pediatryczną w podstawowej opiece zdrowotnej, którą lekarze rodzinni obecnie realizują, ale chcemy by była jeszcze silniej realizowana - podkreśla Agnieszka Pachciarz.

Pieniądze na sfinansowanie nowych usług zdrowotnych fundusz chce pozyskać m.in. poprzez usunięcie z list lekarzy rodzinnych pacjentów nieubezpieczonych, czyli ok. 3 mln osób.

Stawka kapitacyjna inaczej?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH