Prawie połowa Polaków ma nadwagę Nadwaga i otyłość są obecnie największym zagrożeniem dla zdrowia publicznego w Polsce i na świecie. Fot. archiwum RZ

Eksperci Fundacji My Pacjenci twierdzą, że leczenie powikłań otyłości i nadwagi kosztuje nasz kraj trzy miliardy złotych rocznie. W Polsce otyłych jest około 18 proc. mężczyzn i 21 proc. kobiet.

Parlamentarny zespół do spraw przeciwdziałania otyłości chce finansowania porad z tego zakresu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W tej sprawie obradował zespół, organizacje pacjentów i eksperci.

Eksperci twierdzą, że potrzebne są specjalne poradnie leczenia otyłości. W każdym mieście powiatowym powinna być poradnia, w której przyjmowałby lekarz, dietetyk, psycholog. Tam kierowane byłyby przez lekarzy rodzinnych osoby otyłe.

Jak przypomina Fundacja My Pacjenci prawie połowa Polaków ma nadwagę lub otyłość, dlatego potrzebna jest edukacja i dostęp do specjalistów. Porada dietetyczna to pierwszy krok, który należy zrobić w kierunku rozwiązywania problemu otyłości w Polsce.

Komisja Europejska uznała, że otyłość to epidemia XXI wieku.

Na tle krajów europejskich Polska lokuje się mniej więcej w połowie stawki. - Większą nadwagę i otyłość stwierdza się np. w Grecji, w Wielkiej Brytanii. Najwyższe odsetki nadwagi i otyłości są w Stanach Zjednoczonych - mówi Anna Taraszewska z Instytutu Żywności i Żywienia.

W Polsce otyłych jest około 18 proc. mężczyzn i 21 proc. kobiet.

Eksperci podkreślają, że latach 70. poprzedniego wieku nadmierną masę ciała notowano w Polsce u mniej niż 10 proc. uczniów. Winne temu są zmiany stylu życia, w tym głównie ograniczenie aktywności fizycznej i spożywanie zbyt dużej ilości wysokokalorycznych produktów.

IŻŻ podkreśla, że nadwaga i otyłość są obecnie największym zagrożeniem dla zdrowia publicznego w Polsce i na świecie. Otyłość jest główną przyczyną takich chorób przewlekłych, jak: cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia (udar mózgu, nadciśnienie tętnicze), nowotwory złośliwe (rak jelita grubego, sutka, gruczołu krokowego), kamica żółciowa, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zaburzenia hormonalne, zmiany zwyrodnieniowe układu kostno-stawowego czy nocny bezdech.

Więcej: www.tvp.info

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH