Pracodawcy RP: zmiany w tzw. dyrektywie tytoniowej zaszkodzą polskiej gospodarce

Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski spotkał się w Brukseli z Komisarzem Unii Europejskiej ds. budżetu i programowania finansowego Januszem Lewandowskim. W trakcie rozmowy przedstawione zostało stanowisko Organizacji w sprawie szkodliwego, zdaniem Pracodawców RP, dla polskiej gospodarki projektu zmian w tzw. dyrektywie tytoniowej.

Zdaniem Pracodawców RP wprowadzenie w życie tej dyrektywy oznacza dla Polski szereg niekorzystnych konsekwencji, jak np. wzrost bezrobocia.

Polska jest drugim w Unii Europejskiej, producentem tytoniu (14 tys. gospodarstw rolnych, 75 tys. zatrudnionych), oraz jednym z największych wytwórców wyrobów tytoniowych (6 tys. zatrudnionych). Tymczasem spadek wpływów do budżetu z tytułu akcyzy - już teraz z powodu nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi rocznie wynosi 3-4 mld zł.

Stąd Organizacja apeluje o wprowadzenie kompromisowego rozwiązania w nowej dyrektywie. Po pierwsze, ograniczenie powierzchni zajmującej ostrzeżenia zdrowotne z 75 do 50 proc. Następnie odstąpienie od standaryzacji opakowań i papierosów, zniesienie wymogu nie stosowania w papierosach olejku mentalowego, odstąpienie od zakazu sprzedaży tytoniowych wyrobów bezwonnych w tym tabaki, jak również zrezygnowanie z zakazu ekspozycji wyrobów tytoniowych.

Sprawa dotyczy przekazanego w czerwcu 2011 r. przez Ministerstwo Zdrowia do konsultacji społecznych projektu rozporządzenia wprowadzającego graficzne ostrzeżenia zdrowotne na opakowaniach wyrobów tytoniowych. We wrześniu 2011 r. resort zorganizował w tej sprawie konferencję uzgodnieniową.

Podczas spotkania ustalono termin umożliwiający wymianę i wyprzedaż starych opakowań połączoną z coroczną wymianą produktów związaną z wprowadzeniem nowych oznaczeń akcyzowych (tj. od 1 marca 2013 r.).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH