Częstochowskie pogotowie nie przyjmuje ratowników medycznych płci żeńskiej. Dyrekcja pogotowia tłumaczy się kodeksem pracy, który mówi, że kobieta może nosić do 20 kg, i to tylko przez 25 m. Ratownik medyczny musi udźwignąć nosze z pacjentem często.

Kobiety mogą pracować w czteroosobowych zespołach tzw. erek (lekarz, ratownicy i kierowca), ale wdrażana reforma systemu ratownictwa medycznego pozwoliła na cięcia. Do końca 2010 r. pogotowia muszą przestawić się na dwa rodzaje karetek: specjalistyczne z przynajmniej trzema osobami (lekarz i dwóch ratowników, jeden z nich jest kierowcą) oraz  podstawowej, z co najmniej dwoma ratownikami, ale bez lekarza w składzie.

– Proszę sobie teraz wyobrazić, że w skład takiego dwuosobowego zespołu wchodzi kobieta. Czy udźwignie nosze z pacjentem i zniesie je np. z czwartego piętra? – pyta Leszek Łyko, dyrektor częstochowskiego pogotowia.

Swego czasu awantura o ratowniczki przetoczyła się przez Lublin. Zdzisław Kulesza, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Lublinie, mówił lokalnej prasie: "Gdy kierowca ratownik i ratownik medyczny są mężczyznami, w zespole może być lekarka albo pielęgniarka. Gdy ratownikiem jest kobieta, pojawiają się komplikacje".

Kobiety zatrudnia natomiast pogotowie warszawskie, bo po kolejnych naborach wygrywanych przez mężczyzn oskarżono je o dyskryminację płci. Ratownicy mężczyźni przyznają, że ich koleżanki bywają niezastąpione np. gdy trzeba porozmawiać z chorym dzieckiem. Lepiej też wychodzi im skłanianie pacjentów do współpracy. Kobiety pracują też w Szczecinie, choć wcześniej pogotowie wzbraniało się je przyjmować. Rozwiązaniem sytuacji stało się stworzenie takich zespołów ratowniczych, w których zawsze są dwaj mężczyźni. Trzyosobowe zespoły od dawna jeżdżą np. w Legnicy. Gdy trzeba, wzywają do pomocy strażaków - góra dwa razy na miesiąc. Podobnie jest w Łodzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH