W naszym kraju żyje obecnie kilkanaście tysięcy osób, które dzięki przeszczepowi wróciły do aktywności rodzinnej, społecznej i zawodowej. Dzięki altruizmowi polskiego społeczeństwa, a także zmarłym i żywym dawcom godzącym się na pobranie od nich narządów, medycyna transplantacyjna może się rozwijać. Daje szansę na drugie życie chorym, dla których nie ma alternatywnego leczenia.

W Polsce transplantologia zaczęła się rozwijać 50 lat temu, kiedy w ówczesnej Akademii Medycznej w Warszawie 26 stycznia 1966 roku profesor Nielubowicz dokonał pierwszego udanego przeszczepienia nerki. Mimo to, do dziś transplantologia działająca na pograniczu życia i śmierci, pozostaje niezwykle czułą w odbiorze społecznym dziedziną medycyny. Potwierdzają to statystyki. Jak wynika z najnowszego sondażu TNS Polska z października 2015 roku dokładnie 55 procent Polaków deklaruje zgodę, by po śmierci pobrano ich narządy w celu przeszczepienia innym. Mimo swojej decyzji, tylko co piąta osoba rozmawiała na ten temat ze swoimi bliskimi 1. Obecnie prowadzone kampanie społeczne mają na celu nie tylko upowszechnienie w naszym społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej, ale przede wszystkim zachęcanie Polaków do rozmowy z rodziną, od której efektu może zależeć życie drugiego człowieka.

(Nie) podaruję, bo (nie) wiem

Jednak pomimo wzrastającego poparcia społecznego dla idei dawstwa w Polsce, w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, zgłaszanych jest niewielu dawców narządów. W oparciu o eksperckie oceny można wysnuć wniosek, że za zbyt niską liczbę identyfikowanych potencjalnych dawców i przeszczepień odpowiada zarówno świadomość społeczeństwa, jak i postawa środowiska lekarskiego. Za brak aktywności wielu szpitali w zakresie zgłaszania dawców odpowiada przede wszystkim brak wiedzy prawnej, unikanie wykonywania bardziej skomplikowanych procedur oraz obawa przed negatywnym postrzeganiem przez lokalną społeczność, która nie zawsze rozumie ideę dawstwa narządów. Dążenie do pobrania narządów od zmarłej osoby jest obowiązkiem każdego współczesnego szpitala w Polsce, który spełnia następujące warunki: posiada oddział intensywnej terapii, blok operacyjny, dysponuje kadrą lekarską odpowiednich specjalności mogącymi wchodzić w skład komisji stwierdzającej śmierć mózgu oraz sprzętem służącym przeprowadzeniu prób potwierdzających śmierć mózgu 2.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH