Poznań: wszczepili pacjentowi największy w Europie implant ortopedyczny Implant dedykowany pacjentowi został stworzony we współpracy z amerykańskimi specjalistami Fot. Szpital im. W. Degi

Lekarze z Kliniki Ortopedii Ogólnej, Onkologicznej i Traumatologii Szpitala im. W. Degi w Poznaniu wszczepili 36 letniemu pacjentowi z nowotworem miednicy największy w Europie implant ortopedyczny.

Implant dedykowany pacjentowi został stworzony we współpracy z amerykańskimi specjalistami. Po przebytej operacji mężczyzna rozpoczął już proces rehabilitacji i na nowo uczy się chodzić.

Pacjent trafił do szpitala z powodu nowotworu miednicy (mięsak chrzęstny). Był operowany cztery lata temu w innej klinice, ale nastąpił nawrót choroby. U chorego wykryto duży guz zlokalizowany po wewnętrznej stronie talerza biodrowego prawego. Guz naciekał na staw biodrowy, wykryto także niewielkie, ale liczne guzy przerzutowe związane z wcześniejszym leczeniem, które okazało się nieskuteczne. Zmiany zajmowały cały rejon prawej strony miednicy aż po kość krzyżową (okolice kręgosłupa).

W przeszłości w wielu ośrodkach na świecie, w tak rozwiniętym stadium choroby usuwano połowę miednicy razem z kończyną dolną, co przekreślało możliwość wszczepienia w przyszłości protezy i skazanie chorego na życie na wózku inwalidzkim.

W Szpitalu im. W. Degi. zdecydowano się na zastosowanie nowatorskiego rozwiązania. Trudność operacji wynikała z rozległości zmian nowotworowych, a jej innowacyjność i wyjątkowość na wykonaniu rekonstrukcji funkcji połowy miednicy i stawu biodrowego z użyciem bardzo dużego implantu wykonanego specjalnie dla pacjenta.

Kierujący zespołem onkologicznym dr med. Jacek Markuszewski podjął współpracę z amerykańską firmą specjalizującą się w produkcji implantów. Na podstawie badań obrazowych wspólnie zaprojektowano, a następnie wykonano specjalną endoprotezę będącą dokładnym odwzorowaniem kształtu i wielkości miednicy pacjenta. Implant zastępuje połowę miednicy i staw biodrowy umożliwiając ponownie chodzenie.

Cały proces przygotowań - od zgłoszenia się pacjenta do szpitala do operacji wyniósł 6 miesięcy.

Znaczącym utrudnieniem był fakt, że pacjent był już wcześniej operowany. W związku z tym lekarze stanęli przed dodatkowymi wyzwaniami związanymi z wycięciem: blizny pooperacyjnej, połowy miednicy razem z bliższym końcem kości udowej, stawu biodrowego, szyjki oraz głowy i okolic podkrętarzowej kości udowej.

Innowacyjność projektu endoprotezy polegała na wiernym odtworzeniu anatomii miednicy i dokładnej lokalizacji stawu biodrowego względem mięśni działających na staw. Nowatorski sposób połączenia implantu z kością umożliwił trwałe „biologiczne” połączenie z kością i zachowaniu funkcji układu nerwowego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH