PAP/Rynek Zdrowia | 12-01-2019 17:58

Poznań: w Punkcie Profilaktyki Intymnej od stycznia także konsultacje urologiczne

Dotychczas z konsultacji w poznańskim Punkcie Profilaktyki Intymnej skorzystało prawie 1200 kobiet. Od stycznia Punkt poszerza ofertę i z usług specjalistów mogą korzystać także mężczyźni, którzy chcą uzyskać konsultację urologiczną.

Od października ub.r.. Punkt udzielił ponad 1,1 tys. konsultacji Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak przypomniał poznański Urząd Miasta, pierwszy Punkt Profilaktyki Intymnej w Poznaniu został otwarty w październiku ub. roku i był "odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania mieszkańców i mieszkanek Poznania".

"Od tego czasu pracujący tam specjaliści udzielili łącznie 1179 konsultacji. Pacjentki zgłaszały się na konsultacje przed- i pooperacyjne, na badania kontrolne po zakończonym leczeniu, badania potwierdzające lub wykluczające ciąże, na konsultacje dotyczące nieprawidłowości w przebiegu cyklu miesiączkowego. Przychodziły kobiety z zaburzeniami hormonalnymi, z nieprawidłowościami gruczołu piersiowego czy z nieprawidłowym krwawieniem z dróg rodnych. Łącznie z usług gabinetu skorzystało 1165 kobiet, w tym 47 obywatelek Ukrainy, a także 7 mężczyzn i 5 osób nieletnich z opiekunem" - wskazał magistrat.

Z danych Punktu wynika, że najwięcej konsultacji medycznych dotyczyło infekcji intymnych oraz antykoncepcji długoterminowej i awaryjnej. Wykonano 95 badań cytologicznych, a u 59 pacjentek stwierdzono zmiany nowotworowe oraz torbiele i guzy wymagające poszerzonej diagnostyki. Stwierdzono też 37 ciąż. Zdarzały się również sytuacje wymagające szybkiego skierowania do szpitala.

Zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski podkreślił, że "Punkt Profilaktyki Intymnej w Poznaniu to miejsce, gdzie na badanie prawie nie trzeba czekać".

- Wiele pacjentek przyjmowanych jest od razu, inne czekają na wizytę tylko kilka godzin. Nie ma również problemu, aby godzinę wizyty dostosować do preferencji kobiet, które przyjmowane są również w soboty i niedziele. Właśnie o taką dostępność chodziło nam w tym projekcie. Pilotażowy etap tego przedsięwzięcia mamy już za sobą. Przeanalizowaliśmy funkcjonowanie i efektywność Punktu i od Nowego Roku nie tylko kontynuujemy jego działanie, ale również poszerzyliśmy ofertę o dodatkowe bezpłatne badania dla mężczyzn - wyjaśnił Solarski.

Jak dodał, od stycznia pacjenci korzystający z usług gabinetu mogą przebadać także układ moczowy. Infekcje narządów płciowych często są powiązane z jego stanem zapalnym. Urolog przyjmujący w Punkcie w zależności od diagnozy wykona badania fizykalne, USG i oznaczenie poziomu antygenu tzw. PSA w surowicy krwi. Badanie urologiczne pozwala zdiagnozować m.in. kamicę układu moczowego, torbiele nerek, zakażenie lub zapalenie pęcherza moczowego. W trakcie badania u mężczyzn diagnozuje się również choroby związane z zewnętrznymi elementami układu płciowego, np. wodniak jądra, stulejka, przerost prostaty, wady fizyczne. Urolog zajmuje się także problemami związanymi z erekcją i impotencją.

Specjaliści przypominają, że każdy mężczyzna po 40. roku życia powinien wykonać badanie urologiczne i regularnie raz w roku poddawać się badaniu w gabinecie urologa, a po ukończeniu 50 lat oznaczyć poziom antygenu tzw. PSA w surowicy krwi.

Przyjęcia pacjentów i pacjentek odbywają się w Punkcie Profilaktyki Intymnej przy ul. Św. Marcin 58/64 (I piętro). By zarezerwować wizytę, należy się zarejestrować. Wizytę można umówić także online za pomocą formularza dostępnego na stronie www.fanari.pl/rejestracja/.