Poznań: specjaliści o osiągnięciach i przyszłości medycyny nuklearnej Prof. Leonard Wartofsky mówił o roli dozymetrycznej terapii radiojodem w raku tarczycy; FOT. Materiały prasowe

23 i 24 czerwca br. w Poznaniu odbyła się konferencja pt. "Kontrowersje i perspektywy diagnostyki i leczenia izotopowego w ujęciu interdyscyplinarnym", zorganizowana z okazji 60-lecia pierwszego w Polsce zastosowania radiojodu w chorobach endokrynologicznych.

Medycyna nuklearna zajmuje się wykorzystaniem izotopów radioaktywnych w diagnostyce i leczeniu różnych schorzeń. Szczególne miejsce przypada jej w endokrynologii i schorzeniach tarczycy.

Podczas konferencji doświadczenia w zakresie rozpoznawania schorzeń i stosowania terapii z zastosowaniem izotopów promieniotwórczych wymieniali specjaliści różnych gałęzi medycyny - wśród nich, m.in.: endokrynolodzy, tyreolodzy oraz medycy nuklearni.

- Ponad pół wieku temu, kiedy doktor Maciej Gembicki po raz pierwszy podał pacjentowi z nadczynnością tarczycy jod radioaktywny, zapewne nikt nie przypuszczał, że w szybkim tempie nastąpi tak imponujący rozwój tych trzech dziedzin medycyny - mówi prof. Marek Ruchała, prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, przewodniczący komitetu naukowego i organizacyjnego poznańskiej konferencji.

- Badanie i leczenie za pomocą radioizotopów od lat 50. XX wieku przeszło niezwykłą drogę od medycyny intuicyjnej, przez etap medycyny statystycznej opartej na Evidence Based Medicine, aż do współczesnej „precision medicine”, którą można określić jako medycynę precyzyjną, w której zarówno lek radiofarmaceutyczny, jak i jego dawkowanie dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta - podkreślał prof. Leszek Królicki, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny nuklearnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Dodał, że dziś medycyna nuklearna oznacza m.in. badanie ekspresji poszczególnych receptorów i metabolizmu komórek. Tak szczegółowe badanie pozwala lekarzom ocenić, czy dany lek zadziała u konkretnego pacjenta i jaka dawka radiofarmaceutyku będzie u tej konkretnej osoby najbardziej skuteczna terapeutycznie.

- To zdecydowanie inny poziom medycyny niż pół wieku temu a czas, w jakim dokonał się tak imponujący rozwój medycyny nuklearnej jest stosunkowo krótki, dlatego efekty rozwoju tej gałęzi medycyny są tak imponujące - tłumaczy prof. Królicki.

Gościem specjalnym konferencji była Barbara Hertz, córka amerykańskiego fizyka profesora Saula Hertza, który w 1937 r. wsławił się znalezieniem medycznych zastosowań radioaktywnego jodu w leczeniu chorób tarczycy. Barbara Hertz, która prowadzi Fundację imienia słynnego ojca, wygłosiła wykład na temat znaczenia i dalszego rozwoju odkryć dokonanych przez profesora Hertza w dziedzinie zastosowań medycznych radiojodu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH