Poznań: samorządowcy o zmianach w służbie zdrowia

Pierwszy Samorządowy Kongres Zdrowia chce opracować postulaty samorządowców wobec zapowiedzianych przez rząd projektów ustaw zdrowotnych.

– Mają się pojawić pewne pakiety ustaw, pewnie pojawią się nowe ustawy. Nie wiemy jak ten system będzie funkcjonował i jak będzie wdrażany i warto o tym dyskutować. Czy nam się uda ewentualne wnioski wprowadzić w życie, to jest niewiadoma, natomiast jeśli się takich wniosków nie formułuje, to nie ma żadnej szansy na wprowadzenie ich w życie – powiedział otwierając  Kongres Ryszard Grobelny, prezes Związku Miast Polskich a zarazem prezydent Poznania.

Pod koniec zeszłego tygodnia rząd zapowiedział w komunikacie, że przyjmie do końca listopada pakiet projektów zdrowotnych. Ma on wprowadzić procedurę fakultatywnego przekształcenia samodzielnego zakładu opieki zdrowotnej w spółkę kapitałową; dzięki zmianom poprawić ma się sytuacja pacjentów oczekujących w kolejkach, mają oni też otrzymać możliwość dochodzenia odszkodowań z tytułu błędów medycznych.

– Rząd powinien zaprezentować spójną wizję systemu opieki zdrowotnej, której nie zastąpi prezentacja kilkunastu ustaw. Społeczeństwo – w tym samorząd terytorialny – ma prawo wiedzieć, jaki system docelowo ma być zbudowany – powiedział prof. Zbigniew Woźniak ekspert samorządowy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Według niego, aby przeprowadzić skuteczną reformę systemu ochrony zdrowia, potrzebna jest szeroka konsultacja społeczna.

– Teraz w dyskusjach nad zmianą systemu mówi się o pieniądzach, a nie one są najważniejsze, najważniejsze jest poparcie opinii społecznej dla tych zmian, a przy tworzeniu nowego systemu nie widać zorganizowanego reprezentanta obywateli, czyli klienta systemu – dodał Woźniak.

Samorządowcy ubolewają, że nie znają jeszcze projektów ustaw w dziedzinie ochrony zdrowia. Uczestnicy Kongresu mają przyjąć specjalne memorandum. Kongres – w którym bierze udział kilkudziesięciu samorządowców, naukowców i menedżerów służby zdrowia – został zorganizowany przez Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH