Poznań: remont izby przyjęć - problem dla oddziałów ratunkowych

W Szpitalu Klinicznym im. K. Jonschera w Poznaniu remontowana jest psychiatryczna izba przyjęć. Pacjenci wymagający pomocy psychiatrycznej trafiają na szpitalne oddziały ratunkowe lub są przewożeni do szpitali w Gnieźnie i Kościanie.

"Od 5 marca Izba Przyjęć Psychiatrii jest zamknięta w powodu remontu" - informuje na swojej stronie internetowej Szpital Kliniczny im. K. Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Remont ma potrwać trzy miesiące.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, pacjenci wymagający "ostrej" pomocy psychiatrycznej zamiast do specjalistycznej izby przyjęć zgłaszają się do najbliższych szpitalnych oddziałów ratunkowych. Lekarze z tych szpitali wskazują, że w ich lecznicach nie ma oddziałów psychiatrycznych. Nie potrafią udzielić właściwej pomocy.

Pacjentów w stanie ciężkim pogotowie ratunkowe transportuje do Szpitala Wojewódzkiego dla Nerwowo i Psychicznie Chorych ''Dziekanka'' im. A. Piotrowskiego w Gnieźnie lub do Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego im. O. Bielawskiego w Kościanie.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Sylwia Wądrzyk-Bularz z biura prasowego Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wskazuje, że każda placówka realizująca świadczenia w ramach hospitalizacji jest zobowiązana do realizacji usług medycznych związanych z całodobowym udzielaniem świadczeń gwarantowanych w trybie planowym albo nagłym.

- W praktyce oznacza to, że pomoc pacjentom z chorobami psychicznymi w nagłych przypadkach powinna być udzielona w każdym szpitalu, w którym funkcjonuje oddział psychiatryczny, niezależnie czy ma on zakontraktowaną z oddziałem NFZ izbę przyjęć - mówi Sylwia Wądrzyk-Bularz.

Podaje, że na terenie Poznania są to dwie placówki: Szpital Kliniczny im. K. Jonschera oraz Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Poznaniu, a najbliższe szpitale psychiatryczne działające w ramach umowy z oddziałem Funduszu w Poznaniu znajdują się w Kościanie i Gnieźnie.

- Trzeba zaznaczyć, że remont izby przyjęć dla pacjentów z chorobami psychicznymi nie zwalnia placówki z obowiązku udzielania im pomocy w stanach nagłych - podkreśla Sylwia Wądrzyk-Bularz.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH