gloswielkopolski.pl/Rynek Zdrowia | 21-10-2019 10:05

Poznań: profilaktyka intymna dla mężczyzn w ograniczonym zakresie

Bezpłatny Punkt Profilaktyki Intymnej w Poznaniu otwarty w 2018 r. poza kobietami miał przyjmować także mężczyzn. Jednak w praktyce na wizytę mogą umówić się wyłącznie pacjenci po 40. roku życia.

Fot. Archiwum

Pojawiła się możliwość wykonania badania usg jąder oraz oznaczenie antygenu PSA, które określa ryzyko raka prostaty - informowała w styczniu br. Magdalena Lewicka-Fanarakis z Punktu Profilaktyki Intymnej w Poznaniu, gdy placówka zatrudniła urologa. Okazuje się, że nie wszyscy mężczyźni mogą skorzystać z profilaktyki onkologicznej.

Punkt wykonuje podstawowe badania mężczyzn w tym zakresie takie jak np. PSA. W uzasadnionych okolicznościach lekarz może dodatkowo również przebadać okolice prostaty - podawała w rozmowie z Głosem Wielkopolskim Joanna Olenderek, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.  

Tymczasem rak jądra to najczęstszy nowotwór złośliwy występujących u mężczyzn w grupie wiekowej 20-40 lat. 

Maria Lisiecka-Pawełczak, poznańska radna i przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia wskazała, że niewykluczone, iż Bezpłatny Punkt Profilaktyki Intymnej jednak zacznie przyjmować 20- i 30-latków.

Więcej: gloswielkopolski.pl