Poznań: powstał pierwszy w kraju oddział leczenia trudno gojących się ran Specjaliści podkreślają, że szpitale niechętnie przyjmują takich pacjentów Fot. Archiwum RZ

W poznańskim Centrum Medycznym HCP powstał pierwszy w kraju oddział leczenia trudno gojących się ran. W Polsce istnieją dwa inne ośrodki, ale funkcjonują one przy oddziałach chirurgicznych.

Lekarze podkreślają, że problem ten dotyka ok. pół mln Polaków, którzy dotychczas leczeni byli jedynie zachowawczo i niechętnie przyjmowano ich do szpitali.

W poznańskiej jednostce pracuje czterech lekarzy. Wyposażona jest ona w 16 łóżek i własną salę operacyjną. Prezes Centrum Medycznego HCP Lesław Lenartowicz wskazał w rozmowie z PAP, że powstanie oddziału jest przełomem w dotychczasowym leczeniu ran przewlekłych.

- Skala problemu jest ogromna, ale niestety trudno ją precyzyjnie określić. Pacjenci z takim typem ran często szukają pomocy u chirurgów naczyniowych, w poradniach chirurgicznych, diabetologicznych, ortopedycznych i dermatologicznych - wyjaśnił.

Jak tłumaczył, przewlekłe, trudno gojące się rany mają bardzo wiele przyczyn. Mogą to być m.in. rozległe odleżyny zarówno u osób starszych, jak i młodych np. spowodowane długotrwałym leżeniem po urazach kręgosłupa. Kolejną grupą są różnego rodzaju zaburzenia naczyniowe, nowotworowe, miażdżyca, owrzodzenia, zapalenia kości czy tzw. stopa cukrzycowa.

Zdaniem Lenartowicza powstanie takiej placówki "jest wyjściem naprzeciw problemowi" ciągłego odsyłania pacjentów od jednego specjalisty do drugiego. - Takie postępowanie prowadzi to zupełnego braku skoordynowanej opieki - wskazał.

- Powstanie oddziału, który jest traktowany jako oddział chirurgiczny ze specjalizacją trudno gojących się ran powoduje, że można w końcu kompleksowo zając się pacjentami, czyli badać, ustalić przyczynę i leczyć pod kątem likwidacji przyczyny, a nie skutku - mówił prezes.

Lenartowicz zwracał także uwagę, że osoby z takimi ranami są pacjentami niechcianymi w polskich szpitalach. - Każdy się boi, że taki chory będzie źródłem zakażenia dla innych - podkreślił. Dodał, że  rany takie mogą być bardzo rozległe i mieć przykry zapach.

- Osoby, które już udało nam się wyleczyć, m.in. w działającej przy CM HCP Poradni Leczenia Ran Przewlekłych mówią, że dopiero teraz mogą spokojnie, normalnie funkcjonować. Leczenie to zatem także element socjalny, bo często osoby te są wykluczane z życia rodzinnego i towarzyskiego - zaznaczył Lenartowicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH