W stolicy Wielkopolski nie ma ani jednej poradni specjalizującej się w chirurgii ręki, która podpisałaby kontrakt z NFZ. Pacjentom pozostaje płacenie za wizyty. Koszt jednej wynosi około 100 zł.

Jak do tego doszło? Przyczyna leży w wymaganiach płatnika, który żąda, aby poradnie chirurgii ręki zatrudniały chirurgów plastycznych. Dyrektorzy poznańskich placówek oceniają, że podpisanie umów z Funduszem będzie możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy ten zrezygnuje z tego standardu. Na razie jednak pacjenci sięgają do własnych kieszeni. Niektórzy próbują odzyskać pieniądze wysyłając rachunki za prywatne wizyty do NFZ i żadając zwrotu kosztów od płatnika, który nie zapewnia potrzebnych świadczeń. Okazuje się jednak, że to ślepa uliczka.

- Niestety, ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie przewiduje możliwości zwrotu, na wniosek ubezpieczonego, kosztów leczenia - mówi Hubert Basiński z kancelarii adwokackiej Dr Marcin Wojcieszak & Wspólnicy. - Znajduje to potwierdzenie w orzecznictwie sądów powszechnych i administracyjnych.

Fundusz przyznaje, że żadna poradnia chirurgii ręki nie ma podpisanej umowy.

- Chirurgia ręki wchodzi w zakres kontraktowany jako chirurgia plastyczna - przypomina w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Joanna Sielska z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. -  Żaden  z oferentów,  biorących udział w postępowaniu konkursowym z zakresu chirurgii plastycznej, ogłoszonym przez Wielkopolski Oddział NFZ, nie spełnił określonych w zarządzeniu prezesa NFZ (zarządzenie nr 80/2008/DSOZ prezesa NFZ z dnia 14 października 2008 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów  w rodzaju: ambulatoryjna  opieka specjalistyczna) warunków koniecznych wymaganych przy kontraktowaniu poradni chirurgii plastycznej. Żaden z oferentów nie wykazał, że zatrudnia specjalistę w zakresie chirurgii plastycznej.

Ogłoszony już został konkurs uzupełniający, aby od lutego pacjenci  mieli dostęp do poradni chirurgii ręki działających w ramach kontraktów z Funduszem. Ponieważ WOW NFZ ma prawo obniżyć wymagania, możliwe będzie podpisanie kontraktów.

- Osoby  potrzebujące pomocy w zakresie chirurgii ręki, mogą korzystać ze  wszystkich poradni ortopedycznych, które mają kontrakty z WOW NFZ - dodaje Joanna Sielska. -  W samym Poznaniu jest ich 26. Informację o poradniach, które pracują w ramach kontraktu można uzyskać korzystając z infolinii: 0800 800 805.   Wielkopolski Oddział NFZ szuka też możliwości prawnych  żeby zapłacić świadczeniodawcom, którzy przyjmują w styczniu pacjentów wymagających ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, choć nie mają jeszcze podpisanych kontraktów z WOW NFZ.
 
Obecnie w Wielkopolsce  97 proc. świadczeniodawców, którzy chcą świadczyć usługi w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, podpisało już protokoły uzgodnień z Wielkopolskim Oddziałem NFZ.  Aby zabezpieczyć opiekę specjalistyczną dla Wielkopolan w pełnym zakresie, WOW NFZ ogłasza konkursy uzupełniające.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH