PAP/Rynek Zdrowia | 09-09-2019 20:44

Poznań: ponad 4,3 mln zł z UE dla Stowarzyszenia Wolontariuszy Opieki Paliatywnej

Ponad 4,3 mln zł ze środków unijnych otrzymało Wielkopolskie Stowarzyszenie Wolontariuszy Opieki Paliatywnej "Hospicjum Domowe". Dzięki tym środkom, stowarzyszenie realizować będzie projekt dla niesamodzielnych seniorów z Poznania i gminy Czerwonak.

Fot. Fotolia

Umowę na dofinansowanie projektu podpisano w poniedziałek (9 września) w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Wielkopolskie Stowarzyszenie Wolontariuszy Opieki Paliatywnej "Hospicjum Domowe" na mocy umowy otrzymało dofinansowanie kwotą ponad 4,3 mln zł projektu pn. "Program usług zdrowotnych i społecznych świadczonych w społeczności lokalnej miasta Poznania i gminy Czerwonak dla niesamodzielnych osób starszych". Projekt realizowany będzie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+).

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił, że projekt stowarzyszenia "to jeden z ciekawszych projektów spośród 28 w obszarze wsparcia społecznego i zdrowotnego, na które przeznaczyliśmy w sumie 55 mln zł z naszego unijnego programu regionalnego".

Jak tłumaczył, projekt "zakłada utworzenie systemu wsparcia dla 230 niesamodzielnych osób starszych, które niekoniecznie wymagają całodobowej hospitalizacji".

- To odpowiedź na wciąż rosnące zapotrzebowanie na usługi wspierające seniorów i temat bardzo ważny w dobie starzejącego się społeczeństwa. Przedsięwzięcie to w sposób zintegrowany odpowiada na to zapotrzebowanie, bo zakłada z jednej strony opiekę nad osobami starszymi z drugiej wsparcie dla ich opiekunów - podkreślił Woźniak.

Dodał, że najważniejszymi elementami projektu będą Dzienny Dom Opieki Medycznej oraz Centrum Wsparcia Opiekunów.

Projekt zakłada, że "w ramach opracowanego Indywidualnego Planu Wsparcia wszystkie niesamodzielne osoby starsze otrzymają pomoc w formie usług zdrowotnych świadczonych w Dziennym Domu Opieki Medycznej, a po jego opuszczeniu w formie usług opiekuńczych realizowanych poprzez Centrum Wsparcia Opiekunów".

Projekt realizowany będzie przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Wolontariuszy Opieki Paliatywnej "Hospicjum Domowe" w partnerstwie z Centrum Kompetencji Grupa Szkoleniowo-Doradcza A. Gawrońska Sp. j. 

Anna Jowsa