Poznań: okuliści niegotowi do pełnienia ostrych dyżurów?

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia lada dzień ma ruszyć ostry okulistyczny dyżur dla dzieci. Lecznica przyznaje, że nie jest gotowa na jego otwarcie.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, do tej pory dyżur okulistyczny dla dzieci w Poznaniu pełnili okuliści z Centrum Medycznego św. Jerzego Sp z o.o. W grudniu 2010 r. Centrum nie przyjęło warunków finansowych NFZ i nie przedłużyło z nim umowy. Ostatni ostry dyżur odbędzie się tam w poniedziałek (28 lutego).

Od 1 marca br. obowiązki te przejmą lekarze z oddziału okulistycznego dla dorosłych w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia. Lecznica przyznaje jednak – jak podaje GW – że nie jest gotowa na otwarcie dyżuru i nie ma umowy z NFZ.

Aby leczyć dzieci, potrzebuje 300 tys. zł na doposażenie oddziału, m.in. w przenośny respirator. Prowadzenie ostrego dyżuru w zgodzie ze standardami medycznymi wymaga zabezpieczenia anestezjologicznego, internistycznego i chirurgicznego w zakresie pediatrii.

Jak już wcześniej pisaliśmy inny pogląd ma wielkopolski NFZ. Jak powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Marta Banaszak-Osiewicz, rzecznik oddziału, ze strony płatnika nie istnieją żadne dodatkowe wymogi dotyczące realizacji świadczeń na oddziale okulistycznym, tak dla pacjentów dorosłych, jak i dzieci.

– Szpital im. J. Strusia jest przygotowany do udzielania pomocy okulistycznej wszystkim pacjentom, podobnie jak inne szpitale wielospecjalistyczne w regionie: w Kaliszu, Pile, Lesznie czy Koninie. Dotyczy to zarówno nagłych sytuacji, jak i leczenia planowego – powiedziała Marta Banaszak-Osiewicz.

Wyjaśniła, że mali pacjenci w trybie planowym dodatkowo mogą korzystać ze specjalistycznej opieki okulistycznej w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu.

Takiej opinii zaprzecza jednak Grzegorz Bigaj, prezes zarządu Centrum Medycznego św. Jerzego Sp. z o.o. Prezes szeroko z własnej inicjatywy informuje prasę o swej odmowie realizowania świadczeń z powodu warunków finansowych, podkreślając jednocześnie, że konkurent, czyli szpital im. Strusia, nie ma warunków do ich realizacji.

Według niego dyrekcja oddziału NFZ nie ogłosiła rozpoczęcia postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie ostrych dyżurów okulistyczych.

– Konkurs ogłoszony w grudniu ubiegłego roku dotyczył wyłącznie leczenia szpitalnego na oddziale okulistyki dziecięcej i został unieważniony, gdyż nie wpłynęła żadna oferta, ani ze strony dotychczasowego świadczeniodawcy, ani tym bardziej ze strony szpitala przy ulicy Szwajcarskiej – pisze w mailu rozeslanym do mediów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH