Poznań: oddział hematologiczny szpitala miejskiego do likwidacji

To ostatnie chwile oddziału hematologii Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Strusia w Poznaniu. Oddział zostaje wygaszony. Jego pacjentów ma przejąć SP ZOZ Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Poznaniu.

Na hematologii szpitala im. Strusia są 42 łóżka, jednak lekarze zajmują się obecnie prawie 300 pacjentami. Większość choruje na białaczkę, ziarnicę złośliwą i szpiczaka. Szpital jako jedyny w regionie leczy kompleksowo chorych na hemofilię. Ponieważ oddział mieści się w starym budynku, który nie spełnia odpowiednich standardów, od dłuższego czasu mówiono, że musi on zmienić lokalizację.

Na początku roku zapadła decyzja, że cały oddział zostanie przeniesiony do szpitala MSWiA. Dyrekcja tej placówki zapewniała, że zamierza go przejąć w dotychczasowym kształcie wraz pracownikami. Teraz okazuje się, że oddział nie zostanie przeniesiony a wygaszony. Zaś szpital MSW uruchomi własny nowy oddział.

Stanisław Rusek, rzecznik prasowy WSM im. J. Strusia, przyznał w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że decyzje dotyczące oddziału hematologicznego zależą obecnie od szpitala MSWiA i władz miasta Poznania. - Wiemy jedynie, że już ogłoszono konkurs na ordynatora takiego oddziału oraz że nie jest planowan przeniesienie tam naszej pracowni hemostazy.

- To bardzo dobre laboratorium, jedno z trzech najlepszych w kraju. Nasi analitycy wykrywają choroby, których inne laboratoria nie były w stanie wykryć, np. rzadkie skazy krwi, czy trombofilię, czyli skłonność do zakrzepicy. Takie badania robimy m.in. dla kliniki położnictwa, szpitala przy ul. Krysiewicza, Wielkopolskiego Centrum Onkologii, czy szpitala w Kościanie. Ale analitycy zatrudnieni w pracowni już dostali wypowiedzenia - mówi Gazecie Wyborczej prof. Krystyna Zawilska, ordynator oddziału hematologii w szpitalu im. Strusia.

Oddział hematologii szpitala im. Strusia w 2011 roku przyjął 3,2 tys. pacjentów. Poradnia - dodatkowe 2 tys. SP ZOZ MSW zapewnia, że chorzy na powyższych zmianach nie ucierpią, a co więcej będą otaczani opieką w lepszych warunkach niż dotychczasowe.

- Przede wszystkim chcemy uspokoić pacjentów. Od 1 stycznia będą mieli do dyspozycji 43 łóżka oraz 4 łóżka dziennego pobytu w bardzo wysokim standardzie. W zakresie hemostazy będziemy współpracować z oddziałem hematologii prof. Komarnickiego ze szpitala przy Szamarzewskiego - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jarosław Buczek, rzecznik prasowy służby zdrowia MSW.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH