Nową siedzibę koordynatora medycznego Programu Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków otwarto w Poznaniu. W nowym centrum gromadzone są dane dotyczące wszystkich przebadanych noworodków.

Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków jest prowadzony przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) od 2001 roku. Prowadzą go wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce. W przypadku wykrycia nieprawidłowości na tak wczesnym etapie lekarze oraz rodzicie mają większe możliwości leczenia oraz rehabilitacji małych pacjentów.

Dotychczasowa siedziba koordynatora programu mieściła się w Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) w Warszawie, jednak, jak powiedział prezes zarządu fundacji WOŚP Jerzy Owsiak, rozrastająca się baza danych wymusiła przeprowadzkę.

– Archiwizacja jest rzeczą najbardziej bolesną - jest tu ponad 2,5 mln danych. Codziennie do naszej bazy spływa 1,5-1,7 tys. danych na temat badań, ponad 500 ośrodków, w których rodzą się dzieci codziennie przeprowadzają takie badania. Po kilku latach prowadzenia tej bazy w CZD postanowiliśmy ją przenieść do Poznania – powiedział Owsiak.

Nowym koordynatorem medycznym programu został prof. Witold Szyfter, kierownik Katedry Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jak stwierdził, przeprowadzane badania u noworodków sprawiają, że dziecko z wadą słuchu ma szansę uzyskać specjalistyczną pomoc w wieku kilku miesięcy.

– Przed rozpoczęciem tego programu średni wiek wykrycia niedosłuchu i głuchoty wynosił 3-4 lata. W tej chwili w drugim dniu życia dziecka mamy pierwszy sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Dziecko, które ma wykryty niedosłuch w wieku 6 miesięcy, które rozpoczyna rehabilitację z aparatem słuchowym i w wieku 12 miesięcy, po stwierdzeniu u niego głuchoty, otrzymuje implant ślimakowy, w wieku 7 lat idzie do masowej szkoły jako dziecko normalnie słyszące i normalnie mówiące – powiedział.

Koordynator medyczny będzie czuwał nad tym, by wszystkie dzieci w Polsce były objęte badaniem, będzie analizował spływające do ośrodka wyniki badań a także przekazywał je medykom i ośrodkom badawczym na całym świecie.

Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, finansowany przez WOŚP, funkcjonuje od 2001 roku i obejmuje całą populację noworodków w Polsce. Jest to największy program prozdrowotny prowadzony przez organizację pozarządową.

Według statystyk, na świecie jedno dziecko na tysiąc rodzi się z wadą słuchu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH