Poznań: lekarze wszczepili 1000 implantów ślimakowych

Specjaliści skupieni wokół Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu mają na koncie 1000 wszczepień implantów ślimakowych.

Pierwsze wszczepienie implantu ślimakowego w poznańskiej Klinice zostało przeprowadzone na początku 1994 r. Po roku zaczęto tu stosować metodę implantacji u dzieci z głębokim niedosłuchem stwierdzonym po urodzeniu.

We wtorek (4 czerwca) Klinikę opuszcza tysięczny pacjent z wszczepionym implantem ślimakowym.

Prof. Witold Szyfter, kierownik Kliniki podkreśla, że tak liczne wszczepienia implantów ślimakowych i 19-letnie doświadczenie w tych zabiegach stawia lecznicę na wysokiej pozycji wśród europejskich ośrodków.

Od 2008 roku wszczepia się w stolicy Wielkopolski 100 implantów rocznie. - To liczba, która pokrywa nasze zapotrzebowanie. Gdybyśmy potrzebowali więcej, to byłaby taka możliwość. Nie ma żadnych kolejek w oczekiwaniu na jego wszczepienie. To duży sukces Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ najczęściej się krytykuje, ale ja mogę mówić o nim w samych superlatywach. Każda osoba, która potrzebuje implantu i może go otrzymać, dostanie go - powiedział prof. Szyfter.

Implant jest zaawansowanym urządzeniem elektronicznym, składającym się z części zewnętrznej (procesor dźwięku, który przetwarza słyszane dźwięki otoczenia) oraz z części wewnętrznej, czyli wprowadzonych do ślimaka elektrod. Implant ślimakowy pozwala na rehabilitację osoby z głębokim niedosłuchem zmysłowo-nerwowym. Pacjent zyskuje nie słuch fizjologiczny, ale słuch zbliżony do niego jakościowo.

Jak wynika z informacji prasowej przekazanej przez Klinikę Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej UM w Poznaniu implantacja pomaga wielu pacjentom. Pierwsza grupa to niemowlęta i małe dzieci, u których wadę słuchu wykryto dzięki badaniom przesiewowym, wykonanym w pierwszych dniach życia. Druga grupa to chorzy, którzy stracili słuch na skutek urazu bądź powikłań pochorobowych. Natomiast trzecia grupa, to osoby starsze, najczęściej między 60 a 70 rokiem życia (w tym wypadku implantacja stosowana jest wtedy, gdy aparat słuchowy nie spełnia swojej funkcji).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH