Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 27-11-2019 14:39

Poznań: działa już pierwszy w mieście Dzienny Dom Opieki Medycznej

We wtorek (26 listopada) ruszył oficjalnie, choć działa już od początku listopada, pierwszy w Poznaniu Dzienny Dom Opieki Medycznej. Otworzył go uroczyście wiceprezydent miasta Jędrzej Solarski.

Pacjenci biorą udział w rehabilitacji i terapii zajęciowej Fot. Archiwum

Dzienne domy opieki medycznej to część unijnej polityki na rzecz poprawy opieki nad osobami niesamodzielnymi, w szczególności starszymi (choć wiek nie jest kluczowym kryterium), które czekają na zabiegi lub są tuż po nich. Pierwsze ośrodki sfinansowane z funduszy europejskich powstały w Polsce w 2016 r. - informuje Gazeta Wyborcza.

Jak wyjaśnia Monika Szelągiewicz, prezes Centermed Poznań, który prowadzi ośrodek na zlecenie marszałka i miasta, formuła Dziennego Domu Opieki Medycznej przypomina nieco sanatorium. Nie jest jednak tak kosztowana, bo chory nie nocuje w ośrodku. Spędza w nim osiem godzin.

Pacjent w ciągu dnia pozostaje pod opieką lekarza, fizjoterapeuty, logopedy, psychologa, pielęgniarki. Bierze udział w rehabilitacji i terapii zajęciowej. Otrzymuje śniadanie i ciepły posiłek w południe. Może się zrelaksować, poznać nowych ludzi, odpocząć. Jeśli chory nie jest w stanie sam pokonać drogi do ośrodka, taksówka bezpłatnie zawiezie go na zajęcia i odwiezie do domu.

Turnus w Dziennym Domu Opieki Medycznej trwa - zgodnie z medycznymi wskazaniami - od miesiąca do nawet pół roku. Zainteresowanie tą formą rehabilitacji jest na razie umiarkowane. W zajęciach bierze udział siedem osób, a mogłoby - 25.

Więcej: poznan.wyborcza.pl