Poznań: dwa ośrodki zabiegają o akredytację w zakresie transplantacji płuca

Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii oraz Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu starają się o akredytację w zakresie transplantacji płuca.

Jak informuje Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu, lecznica w lipcu 2012 r. złożyła stosowny wniosek do Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant". Na początku listopada w poznańskim szpitalu odbyła się wizyta akredytacyjna z udziałem dr Jacka Wojarskiego ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz dr Bartosza Kubisy ze Specjalistycznego Szpitala w Szczecinie.

Jak informuje WCPiT, w celu uzyskania akredytacji pracownicy Centrum od kilku lat biorą udział w specjalistycznych kursach i szkoleniach, opracowane zostały procedury związane z kwalifikacją do przeszczepu płuca, pobrania płuca do przeszczepu od zmarłego dawcy, leczenia immunosupresyjnego po przeszczepie płuca, a także prowadzenia chorego po przeszczepie.

Powołano również zespoły odpowiedzialne za pobranie narządów, przeszczepianie narządów i prowadzenie opieki okołooperacyjnej. Podpisano umowy z podwykonawcami na transport lotniczy i lądowy oraz specjalistyczne badania laboratoryjne, histopatologiczne.

Wizyta akredytacyjna zaowocuje spisaniem protokołu, który - jeśli będzie zawierał ocenę pozytywną - zostanie przedstawiony Ministerstwu Zdrowia i będzie podstawą wydania zgody na przeprowadzanie przeszczepów płuca w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii.

Jak podaje Głos Wielkipolski, protokół z audytu ma dotrzeć do lecznicy w najbliższych dniach. Po uzyskaniu zgody z resortu zdrowia Centrum będzie mogło zacząć tworzyć kolejkę oczekujących na przeszczep płuca.

O akredytację w zakresie jednoczesnej transplantacji serca i płuca stara się Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu - audyt miał tu już miejsce. Prof. Marek Jemielity, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Katedry Kardio -Torakochirurgii w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl wskazuje, że prawdopodobny termin wydania akredytacji dla kliniki to pierwsza połowa 2013 r.

Profesor przypomina, że od 2010 r. Klinika Kardiochirurgii Katedry Kardio - Torakochirurgii wykonuje przeszczepy serca. Zabieg transplantacji wykonano już u 17 pacjentów.

- W przypadku jednoczesnego przeszczepu serca i płuca zapotrzebowanie jest o wiele mniejsze. Oceniam je na jednego chorego w skali roku - mówi prof. Jemielity. Dodaje jednak, że lecznica chciałaby mieć możliwość przeprowadzenia takiej transplantacji.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH