Prawie pół roku temu w Poznaniu otwarte zostało "okno życia", które ma pomóc matkom i ich nowo narodzonym dzieciom. Jak dotąd, na szczęście, żadna z matek nie decydowała się na taki akt rozpaczy.

Kobiety, które urodzą dziecko i nie mają możliwości wychowania go, bez żadnych konsekwencji prawnych mogą pozostawić je w szpitalu. 

Jak podaje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, w kraju obserwuje się pozytywny trend malejącej liczby noworodków pozostawionych w szpitalach nie ze względów zdrowotnych. W roku 2007 pozostawiono w szpitalu 713 noworodków. Liczba ta zmniejszyła się o 113 takich przypadków w stosunku do roku 2006 i o 305 (30 proc.) przypadków w stosunku do roku 2002.

Brakuje natomiast informacji o przyczynach pozostawiania noworodków przez matki. Analiza dostępnych danych, wskazuje na duże zróżnicowanie terytorialne. Nie ma też danych, które pozwalałyby stwierdzić, ile noworodków zostało pozostawionych przez rodziców będących obywatelami innych krajów, jak również danych dotyczących liczby noworodków pozostawionych przez matki poza szpitalami.

Najmniej noworodków pozostawiono w województwie podkarpackim (8 noworodków), podlaskim (13 noworodków), opolskim (17 noworodków), a najwięcej na Mazowszu (110 noworodków) i Dolnym Śląsku (81 noworodków).

W 2002 roku, w kraju, na 353 765 urodzeń żywych pozostawiono w szpitalu 1 018 noworodków, w 2006 roku na 374 244 urodzeń żywych - 826 noworodków nie trafiło do rodzinnego domu; w 2007 r. te liczby, to odpowiednio: 387 873 wobec 713.

Źródło: CSIOZ

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH